W pierwszym półroczu eksport silnie zmalał do UE i Chin oraz krajów muzułmańskich, co bardzo odczuli producenci wołowiny, drobiu, wieprzowiny i mleka.
????Dobre wyniki eksportu w I półroczu 2020 r.????️Sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę była wyższa o 7% niż w ub. roku i osiągnęła wartość 16,4 mld euro – minister rolnictwa i rozwoju wsi @jkardanowski.
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) August 19, 2020
✅Więcej danych w komunikacie #MRiRW ➡️ https://t.co/LfeswIbC8K pic.twitter.com/DCDrmMQhuf
– Wraz z upływem czasu część krajów o słabym rolnictwie, ale posiadających zasoby finansowe zaczęło tworzyć lub odbudowywać rezerwy żywnościowe. Zainteresowane polską żywnością są m.in. Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Liban – informuje resort rolnictwa. Eksport produktów był wyższy o 11 % do Niemiec, natomiast do krajów spoza UE wzrósł z 2,8 mld euro do 3,4 mld euro.
Ministerstwo podkreśla, że znaczącym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych była Arabia Saudyjska (365 mln EUR), Stany Zjednoczone (247 mln EUR) i Republika Południowej Afryki (147 mln EUR). Najbardziej wzrosła sprzedaż zbóż i przetworów, bo aż o 37%, do 2,4 mld EUR, stanowiła 14% eksportu produktów rolno-spożywczych. Dodatnie saldo saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 11,8%, do 5,4 mld EUR.
W strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych najbardziej znaczącą pozycję pod względem wartości zajmuje żywiec, mięso i jego przetwory. Jednak przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej tej produktów były niższe o 4% i wyniosły 3,1 mld EUR, stanowiły 19% wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.
Ministerstwo rolnictwa dodaje, że wzrost wartości eksportu odnotowano w przypadku produktów mlecznych o 2%, do 1,2 mld EUR, cukru i wyrobów cukierniczych oraz ryb i przetworów – o około 3%, do 1,1 mld EUR. Większa była także wartość wywozu m.in.: owoców łącznie z przetworami – wzrost o 5%, do 0,7 mld EUR, kawy, herbaty i kakao – o 5%, do 0,4 mld EUR oraz nasion roślin oleistych i tłuszczy roślinnych – o 14%, do 0,3 mld EUR.
oprac. dkol na podst. gov.pl