StoryEditor

Emerytura po rencie strukturalnej

O problemach osób, którym skończyło się świadczenie z ARiMR z tytułu renty strukturalnej za przekazanie gospodarstwa następcy, pisaliśmy już wielokrotnie. W najgorszej sytuacji są ci, którym pozostało jeszcze kilka lub kilkanaście miesięcy do osiągnięcia wieku emerytalnego.
18.07.2016., 09:07h

Gdy minie 10-letni okres otrzymywania renty strukturalnej rolnik lub rolniczka będzie otrzymywać od KRUS emeryturę rolniczą w wysokości uzależnionej od lat składkowych przepracowanych w gospodarstwie oraz przysługujących dodatków (np. z tytułu stałego uszczerbku na zdrowiu). Tak będzie jednak tylko w przypadku osób, które po zakończeniu renty strukturalnej nabyły już prawa emerytalne.

Przed wiekiem emerytalnym tylko świadczenie podstawowe

Umożliwienie otrzymywania renty strukturalnej w wieku 55 lat oraz wydłużenie wieku emerytalnego dla mężczyzn do 67 roku życia spowodowało, że niektórzy z nich po 10-letnim okresie bycia beneficjentem renty mają jeszcze rok lub dwa lata do nabycia praw emerytalnych. Dla takich osób ratunkiem jest okresowa emerytura rolnicza, którą będą one otrzymywać do dnia nabycia praw emerytalnych.  Jest ona przyznawana w wysokości emerytury podstawowej (tj. najniższej emerytury pracowniczej – 882,56 zł od 1 marca 2016 r.), bez względu na posiadany okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

W związku z tym osoby zainteresowane, które utraciły prawo do renty strukturalnej, a które nie osiągnęły wieku emerytalnego, mogą zwrócić się do Oddziału Regionalnego lub Placówki Terenowej Kasy z wnioskiem o przyznanie prawa do okresowej emerytury rolniczej. Do wniosku powinna być dołączona kopia decyzji ARiMR przyznającej rentę strukturalną. Osobie, która utraciła prawo do renty strukturalnej, Kasa wypłaci okresową emeryturę rolniczą nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o tę emeryturę.

Warianty pzrechodzenia z renty strukturalnej na emeryturę

Najczęstsze sytuacje, które spotykają beneficjentów renty strukturalnej można przedstawić następująco:

Przykład 1:
Rolnik przeszedł na rentę strukturalną w wieku 58 lat. Świadczenie rentowe z ARiMR wygasa mu w wieku 68 lat, ale w wieku 66 lat nabył prawa emerytalne. Wówczas po osiągnięciu wieku emerytalnego i otrzymaniu świadczenia z KRUS, ARiMR zmniejsza wysokość renty strukturalnej o wysokość emerytury, którą naliczono rolnikowi.

Przykład 2:
Rolnik przeszedł na rentę strukturalną w wieku 56 lat i po dziesięciu latach jej otrzymywania nabył prawa emerytalne. Po ich nabyciu zamiast renty strukturalnej otrzymuje świadczenie emerytalne w wysokości wynikającej z okresów składkowych w KRUS.

Przykład 3:
Rolnik przeszedł na rentę strukturalną w wieku 55 lat. W wieku 65 lat przestał ją otrzymywać, ale do wieku emerytalnego pozostał mu jeszcze rok. W tym czasie może otrzymać z KRUS okresową emeryturę rolniczą w wysokości emerytury podstawowej, czyli 882,56 zł.

bcz

Źródło: KRUS, ARiMR

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:51