Jak informuje MRiRW, przygotowanie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw jest skutkiem wielu postulatów wysuwanych przez rolników, jak również organizacje i związki zawodowe rolników, także liczne interwencje poselskie, odnośnie krzywdzących, ich zdaniem, rozwiązań zawartych w obowiązujących przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, a także uwag wynikających z praktyki stosowania tych przepisów przez KRUS i dostrzeżonych przez organ emerytalno-rentowy problemów w ich stosowaniu.
Krzywdzące przepisy
Obecnie zgodnie z przepisami, w celu nabycia prawa do emerytury rolniczej, rolnik oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego musi się wykazać co najmniej 25-letnim okresem podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Ponadto, aby emerytura rolnicza mogła być wypłacana w pełnej wysokości, emeryt jest zobowiązany zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. W przypadku niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, zasadnicza część emerytury ulega zawieszeniu.
Z informacji uzyskanych z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynika, że na koniec 2021 roku, 18 510 osób miało zawieszoną wypłatę części uzupełniającej emerytury rolniczej ze względu na prowadzenie działalności rolniczej.
- W omawianym projekcie ustawy proponuje się odejście od warunku zaprzestawania prowadzenia działalności rolniczej w celu wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości. Tym samym realizujemy główny postulat w tej kwestii formułowany przez samych rolników, jak i związki oraz organizacje rolnicze, a także interpelacje poselskie. Emeryt, który nie zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, będzie zobowiązany jedynie do dalszego opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe – napisała w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Aktualnie w MRiRW zakończyły się prace nad przygotowaniem projektu ustawy, która 11 lutego została przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, z 14-dniowym terminem na zgłoszenie ewentualnych uwag. Po zakończeniu uzgodnień, podjęte zostaną kolejne kroki legislacyjne, aby jak najszybciej, jeszcze w marcu, po pracach rządowych, projekt mógł trafić do Parlamentu. MRiRW planuje wejście życie ustawy w II kwartale tego roku.
Fot. Envanto Elements