Staż w KRUS i ZUS
Z takim właśnie pytaniem zwróciła się rolniczka z woj. mazowieckiego w sprawie swojego męża, któremu brakowało jedynie roku do 30-letniego ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS nie zaliczył mu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po 16. roku życia, a przed 1983 r. z uwagi na uczęszczanie do szkoły z internatem) i pomimo przekazania gospodarstwa rolnego synowi nie nabył prawa do emerytury rolniczej wcześniejszej. Jej mąż obecnie ukończył 61 lat.
– Jak mam postąpić, skoro ukończyłam ustawowy wiek emerytalny (60 lat), ale nie legitymuję się 25-letnim okresem ubezpieczenia społecznego rolników, bo wcześniej ponad 13 lat pracowałam na etacie i byłam ubezpieczona w ZUS, a następnie po zakończeniu pracy, podlegałam ubezpieczeniu społecznemu rolników i pobierałam w międzyczasie rentę rolniczą okresową (składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe nie opłacałam, bo nie wiedziałam, że mogę) i brakuje mi 4 lat ubezpieczenia rolniczego do wymaganych 25 lat – zadała mi pytanie Prenumeratorka.
– Jak ma się zachować w takiej sytuacji rolnik (jeśli przepisy nie ulegną zmianie), który ma obecnie, np. 43 lat i prowadzi gospodarstwo rolne (miała na uwadze swojego syna), ale np. od 13 lat nie jest ubezpieczony w KRUS, ponieważ pracuje na etacie (ubezpieczenie w ZUS)? Owszem od 1988 r. pracował w gospodarstwie rodziców, ale składkę za niego jako domownika rodzice nie odprowadzali do KRUS i gdy przejął gospodarstwo był ubezpieczony w rolniczej Kasie przez 14 lat? Czy ma szanse uzyskać dwie emerytury? – usłyszałam w słuchawce podczas dyżuru.
ej-s