Pozyskanie energii pierwotnej w Polsce w 2016 roku – pochodzącej głównie z węgla i gazu – zmniejszyło się o 2,7% w stosunku do roku poprzedniego i wyniosło 2804,2 PJ. Spadek dotyczył węgla kamiennego i brunatnego, gazu ziemnego i pozostałych, zaś zwiększenie pozyskania w przypadku ropy naftowej – czytamy w najnowszym raporcie GUS.
Najważniejszym pozyskiwanym nośnikiem energii był w 2016 r. węgiel kamienny (60,7%). Drugim pod względem wielkości wydobycia nośnikiem był węgiel brunatny z udziałem wynoszącym 17,4%. Udział gazu ziemnego w pozyskaniu wyniósł 5,3%, ropy naftowej 1,5%, a pozostałych, w znacznej mierze odnawialnych nośników energii 15,1%.
Zużycie energii pierwotnej było wyższe od pozyskania o 59% i wyniosło 4459,4 PJ.
Najważniejszym zużywanym nośnikiem był węgiel kamienny z udziałem wynoszącym 40,0%. Udział ropy naftowej wyniósł 24,6%, a gazu ziemnego 14,8%. Węgiel brunatny stanowił 11,0% zużytej energii, a pozostałe nośniki 9,7%. Struktura zużycia nośników energii pierwotnej ulegała niewielkiej, ale stopniowej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Udział węgla kamiennego spada, natomiast wzrasta udział ropy naftowej oraz odnawialnyc...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Energetyka w Polsce: najnowszy raport
Wiemy, jak wygląda produkcja i zużycie energii w Polsce, w tym w rolnictwie. Oto wyniki najnowszego raportu.