Na zaproszenie Polski ministrowie rolnictwa krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumuni i Słowenii spotkali się w Nadarzynie podczas Międzynarodowych Targów Żywności Warsaw Food Expo 2017.
Po zakończeniu obrad ministrowie podpisali „Deklarację w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.”. Uznali w niej, że WPR jest jednym z fundamentów Unii Europejskiej, która „powinna zapewniać społeczeństwu UE żywność wysokiej jakości, gwarantować bezpieczeństwo żywnościowe, przyczyniając się także do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i celów w zakresie energii odnawialnej, w tym do zachowania zasobów naturalnych (gleby, wody, powietrza) i różnorodności biologicznej dla kolejnych pokoleń oraz zrównoważonego rozwoju gospodarek i społeczności na obszarach wiejskich”.
Na konferencji prasowej gospodarz obrad przekonywał:
– Przyszła Wspólna Polityka Rolna powinna być zmodyfikowana na bazie tej polityki, która jest prowadzona obecnie. Jesteśmy za utrzymaniem I i II filara WPR, a także instrumentów rynkowych, które powinny być modyfikowane i bardziej skuteczne – mówił minister Krzysztof Jurgiel.
Ministrowie w Deklaracji uznali również, że:
- płatności bezpośrednie także po 2020 roku powinny zapewniać wsparcie i stabilizację dochodów rolniczych,
- należy utrzymać możliwość stosowania płatności powiązanych z produkcją w sektorach o szczególnym znaczeniu społecznym, gospodarczym i środowiskowym,
- system jednolitej płatności obszarowej (SAPS) sprawdził się w przyszłości powinien być dostępny dla wszystkich państw Unii Europejskiej,
- gospodarstwa, oprócz wsparcia bezpośredniego potrzebują efektywniejszych instrumentów zarządzania ryzykiem produkcyjnym i cenowym,
- płatności bezpośrednie powinny ulec wyrównaniu.
Przyjęcie Deklaracji przez ministrów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumuni oraz Słowenii jest bardzo ważne, gdyż jak na razie tylko polski rząd przyjął oficjalne stanowisko dotyczące priorytetów przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Wspólne stanowisko tak dużej grupy państw ma obecnie kluczowe znacznie wobec zbliżających się negocjacji nad przyszłą unijną polityką rolną, spójności i Wieloletnimi Ramami Finansowymi.
– Przyjęliśmy kierunkowo założenia naszych wspólnych stanowisk, które będą dyskutowane na kolejnych posiedzeniach Rady Ministrów Rolnictwa UE. Począwszy od listopada kiedy to Komisja Europejska, po zakończonych konsultacjach, przedstawi konkluzje, które będą podstawą do przygotowania aktów normatywnych, które będą przyjęte pod koniec 2018 r. – tłumaczył minister Jurgiel.
Ministrowie omówili także sprawy rynku cukru i zbóż.
– Naszym zdaniem potrzebny jest monitoring importu zbóż z Ukrainy. Jest to niezbędne – zapewnił minister Jurgiel. Padła również ważna deklaracja w sprawie ziemi rolnej.
– Państwa narodowe powinny mieć możliwość kształtowania zasad obrotu tak, aby ta ziemia służyła przede wszystkim narodowym interesom, aby nie było spekulacji. Tu nasz stanowisko jest jednoznaczne – mówił Krzysztof Jurgiel.