Priorytety: żywność i klimat
Najnowsze badanie Eurobarometru nt. „Europejczycy, rolnictwo i WPR”, w którym brało udział udzieliło 26 349 osób z 27 państw UE, “z różnych grup społecznych i demograficznych” udzielających wypowiedzi “w swoich językach narodowych”, wykazało, że Europejczycy chcą mieć zapewnioną żywność zawsze, “w rozsądnych cenach”, niezależnie skąd i niekoniecznie ekologiczną. Są przekonani, że taką żywność zapewnia im polityka rolna UE i umowy o wolnym handlu. Jednocześnie wysoko cenią rolnictwo UE i oczekują, że wniesie ono jeszcze większy wkład w “walkę ze zmianami klimatu”.
Rekordowe poparcie dla WPR
Poparcie dla Wspólnej Polityki Rolnej UE osiągnęło poziom najwyższy od 2007 r. Niemal wszyscy mieszkańcy UE (92%) uważają, że w UE rolnictwo i obszary wiejskie są ważne dla naszej przyszłości. Ponad połowa uważa je za „bardzo ważne”,
- Ponad 70% respondentów zgadza się, że UE poprzez WPR wypełnia swoją rolę w dostarczaniu bezpiecznej, zdrowej i zrównoważonej żywności wysokiej jakości. Świadczy to o wyraźnym zrozumieniu i głębokiej świadomości kluczowej roli, jaką odgrywają polityki rolne UE – informuje biuro prasowe KE.
Pieniądze za walkę ze zmianami klimatu
Ponad połowa badanych osób (56%) uważa, że Unia Europejska w wystarczający sposób wspiera rolników finansowo. Komisja Europejska podkreśla, że jest to wzrost o dziesięć punktów procentowych od 2022 r. i najwyższy poziom od 2013 r. Jednocześnie niemal 9 na 10 respondentów chce, aby UE “kontynuowała wypłaty dotacji dla rolników za prowadzenie praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska”, przy czym 62% zgadza się, że rolnictwo wniosło już znaczący wkład w walkę ze zmianą klimatu.
WPR ma być kontynuowana
Europejczycy w zdecydowanej większości (ponad 90%) oczekują, że Wspólna Polityka Rolna wciąż będzie zapewniać stałe dostawy żywności po rozsądnej cenie do UE w każdym momencie, wzmacniając pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Jednocześnie rolnictwo ma w sposób zrównoważony zarządzać zasobami naturalnymi.
Umowy handlowe korzystne dla rolnictwa
W badaniu na temat Wspólnej Polityki Rolnej i rolnictwa znalazły się pytania o ocenę umów handlowych UE. Oczywiście badanie Eurobarometru potwierdza, że Komisja Europejska “idzie w słusznym kierunku”:
- Umowy handlowe UE są powszechnie postrzegane jako sukces przez Europejczyków, a zdecydowana większość uważa, że przynoszą one znaczne korzyści dla rolnictwa i konsumentów UE. W szczególności 76% zgadza się, że umowy te zapewniają dywersyfikację rynków i dostaw produktów rolnych w UE. Ponad siedem na dziesięć osób uważa, że te umowy handlowe zwiększają eksport produktów rolnych UE na całym świecie (73%) i że promują one normy pracy i ochrony środowiska UE, w tym dobrostan zwierząt w produkcji rolnej w innych krajach (71%) - informuje Komisja Europejska.
Żywność “eko” mało rozpoznawalna
Jednak nie wszystko jest tak, jakby oczekiwali zleceniodawcy badania: okazuje się, że tylko nieco ponad połowa Europejczyków rozpoznaje logo rolnictwa ekologicznego, natomiast logo chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG) i chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) “mogłoby zyskać na szerszej rozpoznawalności”. A przecież to ochrona tych oznaczeń miała gwarantować rolnictwu europejskiemu stabilną przyszłość po wejściu w życie umowy z Mercosur.
Ambicje UE kontra rzeczywistość
Niska rozpoznawalność unijnych oznaczeń jakościowych rodzi pytania o skuteczność działań promocyjnych, na które w roku 2025 Komisja Europejska zaplanowała 132 mln euro.
Czy UE zdoła lepiej promować swoje standardy jakości na świecie? Wyniki badania sugerują, że mimo wysokiego poparcia dla WPR i wolnego handlu, rolnictwo europejskie wciąż stoi przed poważnymi wyzwaniami.