StoryEditor

#FakeHunter – walcz z dezinformacją o koronawirusie!

#FakeHunter to nowe narzędzie do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie. Nie jesteś pewny, czy informacja, którą właśnie przeczytałeś bądź usłyszałeś na temat COVID-19 jest prawdziwa? Ta aplikacja pomoże rozwiać Twoje wątpliwości!
09.04.2020., 10:04h
Na początku marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że pojawieniu się pandemii koronawirusa, towarzyszy ogromnych rozmiarów „infodemia”, czyli globalny zalew informacji. Niektóre z krążących w sieci informacji są prawdziwe, inne nie, co wśród ludzi wywołuje tylko dezinformację i panikę.

W czasie panującej epidemii fałszywe doniesienia na temat choroby, które często powielane są przez środki masowego przekazu i media społecznościowe stanowią ogromne zagrożenie. A przecież od tego, czy ludzie będą kierować się informacją z wiarygodnych źródeł, czy też będą ulegać dezinformacji zależy życie i zdrowie milionów ludzi. 

Dlatego Polska Agencja Prasowa (PAP) razem GovTech stworzyła #FakeHunter, społeczny system weryfikacji treści publikowanych w Internecie. Jego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących koronawirusa. Integralną częścią programu jest specjalna aplikacja, za pomocą której, każdy kto będzie miał wątpliwości co do jakiejś treści, będzie mógł zgłosić ją do sprawdzenia, a następnie otrzyma wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP. Wszystkie weryfikowane doniesienia wraz z werdyktami znajdą się w specjalnym serwisie połączonym z aplikacją #FakeHunter.

- Po specjalnej akcji rekrutacyjnej do pomocy w walce z dezinformacją dołączyło ponad 300 wolontariuszy. Część już została przeszkolona w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. Razem z zespołem ekspertów PAP będą weryfikować przesyłane przez internautów, budzące wątpliwości, informacje o koronawirusie. Projekt jest otwarty, można powiedzieć, że to dopiero pierwsza faza rozwoju całego systemu – tłumaczy prezes zarządu PAP Wojciech Surmacz.

- #FakeHunter to odważny krok w walce z dezinformacją. Projekt ma na celu walkę ze wspólnym wrogiem w obliczu infodemii. Do udziału w akcji i używania naszego narzędzia zachęcamy wszystkich internautów i dziennikarzy, by wspólnie stawić czoła temu wyzwaniu – podkreśla pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska.

Wtyczka do pobrania i zainstalowania aplikacji #FakeHunter znajduje się na stronie https://fakehunter.pap.pl/

Źródło: PAP
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:41