Rolnicy walczą o grunty rolne we Francji
We Francji nowe przepisy prawne dotyczące wykorzystywania otwartych terenów i gruntów rolnych do produkcji energii słonecznej zostały poddane ocenie prawnej. Confédération Paysanne (Conf‘), organizacja reprezentująca drobnych rolników, wywiązała się ze swojej obietnicy i wniosła skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zobacz też: Nowelizacja ustawy OZE. Będą zmiany w rozliczaniu i większa wartość zwrotu!
Jak ogłosił Conf‘ 6 czerwca, organizacja ta domaga się unieważnienia wspomnianego aktu prawnego. Zrzeszeni rolnicy podkreślają, że rząd powinien być zobowiązany do ochrony gruntów rolnych przed niekontrolowanym rozwojem produkcji energii.
Nowe regulacje a stabilność rynku gruntów
Zdaniem stowarzyszenia nowe ramy prawne, które zaczęły obowiązywać od kwietnia br. i promują systemy agrivoltaicznych (Agri-PV), mogą spowodować znaczące zakłócenia na rynku gruntów. Conf‘ argumentuje, że Agri-PV stanowi zagrożenie dla rolnictwa, suwerenności żywnościowej oraz dla procesu odnowy pokoleniowej. Nowe regulacje budzą również obawy związane z potencjalnymi naruszeniami przepisów ochrony środowiska.
Agri-PV: Nowe limity użytkowania gruntów rolnych we Francji
Zgodnie z omawianym dekretem instalacje Agri-PV mogą zajmować do 40% powierzchni danego obszaru. Jednocześnie dopuszczalne jest zmniejszenie plonów o maksymalnie 10%, w porównaniu do działki kontrolnej, która służy za punkt odniesienia.
Rząd zapewnia, że wymogi te będą podlegać rygorystycznej kontroli. Podobnie przyznawanie pozwoleń na instalacje Agri-PV będzie wiązało się z dokładną weryfikacją zgodności z obowiązującymi standardami.
Tekst: AgraEurope
Fot: Sierszeńska