StoryEditor

Francuscy rolnicy zawieszają protesty po ustępstwach rządu, a hiszpańscy rolnicy szykują się na barykady

W ostatnich tygodniach i dniach Europa była świadkiem wzrostu niezadowolenia i frustracji wśród rolników, którzy czują się zaniedbani i niesłuchani przez polityków oraz krajowe i unijne instytucje. W wielu krajach rolnicy organizowali protesty i blokady drogowe, aby wyrazić swoje niezadowolenie i wyartykułować żądania. Wśród krajó, gdzie rozgorzały protesty są: Francja, Niemcy, Belgia, Polska i wiele innych, gdzie sytuacja rolników jest szczególnie trudna i złożona.
03.02.2024., 16:19h

Francuski rząd ustępuje pod presją rolników

We Francji dwa główne związki rolników, Związek Młodych Rolników i oraz największy francuski związek rolników FNSEA, zdecydowały się zawiesić protesty i znosić blokady drogowe w całym kraju, po tym jak francuski premier Gabriel Attal przedstawił nowy zestaw środków, które postrzegają jako „namacalny postęp”.

Rolnicy protestowali od wielu dni w całym kraju, aby potępić niskie płace, surowe przepisy i nieuczciwą konkurencję zagranicznych produktów rolnych. Ich demonstracje koncentrowały się na zawieraniu umów o wolnym handlu, rosnących cenach i obciążeniach biurokratycznych.

Co francuski rząd obiecał rolnikom?

Wśród planowanych zmian ogłoszonych przez premiera Francji są:

  • zakaz importu owoców i warzyw pochodzących spoza UE, które zostały potraktowane tiachloprydem, środkiem owadobójczym obecnie zakazanym w Unii Europejskiej;
  • propozycja utworzenia „europejskich sił kontrolnych” w celu zwalczania oszustw, szczególnie w odniesieniu do przepisów zdrowotnych, i walki z importem produktów spożywczych, które są sprzeczne z europejskimi i francuskimi standardami zdrowotnymi;
  • potwierdzenie, że Francja pozostanie przeciwna podpisaniu przez UE umowy o wolnym handlu z Mercosur;
  • obietnica, że nie będzie nowego zakazu stosowania pestycydów „bez rozwiązania” i że we Francji nie zostaną zakazane żadne pestycydy, które są dozwolone w innych częściach UE;
  • zapowiedź 150 milionów euro pomocy dla hodowców i obniżenie podatków od gospodarstw przekazywanych ze starszych pokoleń na młodsze;
  • ogłoszony przez ministra rolnictwa pakiet 2 miliardów euro na pożyczki dla osób rozpoczynających działalność rolniczą;
  • podwojenie liczby kontroli w celu nałożenia sankcji na grupy przemysłu spożywczego i supermarkety, które nie przestrzegają prawa z 2018 r., mającego na celu zapewnienie rolnikom uczciwych cen.

Premier Attal podkreślił, że rząd dąży do „odbudowy wartości żywności” oraz do „zapewnienia rolnikom wyższych dochodów, ochrony przed nieuczciwą konkurencją i ułatwienia ich życia codziennego”.

Hiszpańscy rolnicy szykują się do walki

W Hiszpanii sytuacja rolników jest równie trudna. Hiszpańska wieś zmaga się z poważną suszą, spadającymi cenami skupu płodów rolnych i rosnącymi kosztami produkcji. Rolnicy czują się zagrożeni przez import tanich produktów z krajów trzecich, które nie spełniają tych samych standardów jakości i bezpieczeństwa, co hiszpańskie produkty.

W związku z tym trzy główne organizacje rolnicze – COAG, UPA i Asaja – wezwały rolników do mobilizacji w proteście przeciwko „nieuczciwej konkurencji” ze strony krajów trzecich i domagają się m.in. uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Ich żądania są podobne do tych francuskich rolników, np. zawieszenie negocjacji w sprawie Mercosur czy brak ratyfikacji porozumienia z Nową Zelandią oraz paraliżu negocjacji z Chile, Kenią, Meksykiem, Indiami i Australią, ale skierowane bezpośrednio w stronę Brukseli.

Biurokracja dobija rolników

- Nadmierna biurokracja pociąga za sobą niedopuszczalne koszty dla profesjonalnych rolników i hodowców zwierząt i uniemożliwia osiągnięcie celów w zakresie ochrony środowiska – stwierdziły organizacje domagając się elastyczności i uproszczeń obecnej WPR.

W nadchodzących tygodniach hiszpańska wieś weźmie udział w różnych kampaniach, które początkowo odbędą się na szczeblu regionalnym. Oczekuje się, że w pierwszej połowie lutego w różnych regionach zostaną zwołane mobilizacje i demonstracje w proteście przeciwko niesprawiedliwości przeciwko rolnikom.

Jedną z organizacji, która już ogłosiła protesty, jest Unión de Uniones de Agricultores y Ganaderos, który wezwał do zorganizowania zlotu traktorów na 21 lutego w 15 prowincjach. Inna organizacja Unió de Pagesos również zapowiedziała protesty na ten sam dzień, skupiając się na Tarragonie, gdzie rolnicy będą domagać się zwiększenia kontroli na granicy z Marokiem i zaprzestania importu produktów, które stanowią nieuczciwą konkurencję dla katalońskich produktów.

Co dalej z protestami rolników?

Nie wiadomo, czy protesty hiszpańskich rolników będą tak skuteczne, jak te francuskich, i czy zmuszą rząd i UE do podjęcia działań na rzecz poprawy sytuacji rolników. Nie wiadomo również, czy ustępstwa rządu francuskiego będą wystarczające, aby zaspokoić krajowych. Jedno jest pewne: rolnicy domagają się sprawiedliwości i szacunku, i nie zamierzają milczeć.

Mkh na podst. Euronews, abs.es

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. listopad 2024 14:30