StoryEditor

Gdy brakuje gotówki… Wesprzyj się kredytem obrotowym

Tegoroczny wyjątkowo niekorzystny sezon spowodował skumulowanie wydatków w okresie jesiennym, przy jednoczesnym ograniczeniu wpływów ze sprzedaży produktów rolnych. Nie wszyscy rolnicy mogą liczyć na pomoc suszową, czy wcześniejsze dopłaty. W takiej sytuacji można jednak podratować się kredytem obrotowym.
03.11.2015., 12:11h

Dla wielu rolników korzystanie z kredytów na finansowanie inwestycji w gospodarstwach nie jest żadną nowością. Co innego z finansowaniem obrotowym. Niewielu gospodarzy sięga po kredyty obrotowe, a jeśli już to są to z reguły preferencyjne kredyty klęskowe. Do uzyskania takiego kredytu potrzebny jest jednak protokół potwierdzający wysokość poniesionych strat – w dodatku potwierdzony przez wojewodę, co jak wiadomo w tym roku nie było proste. Alternatywą dla dla kredytów preferencyjnych jest komercyjna oferta banków. Te coraz mocniej interesuje się sektorem rolno-spożywczym i ich oferta jest coraz lepsza. Większość oferuje dziś elastyczne podejście do klienta – głównie poprzez możliwość dostosowania okresu kredytowania lub harmonogramu spłaty rat odsetkowych i kapitałowych do indywidualnych potrzeb gospodarstwa.  W ofercie znajdziemy i typowe kredyty, i limity kredytowe oferowane w ramach rachunków bieżących. Jest w czym wybierać. 
O tym, czym kierować się przy wyborze finansowania obrotowego oraz jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań piszemy w listopadowym wydaniu "top agrar Polska" W uzupełnieniu do artykułu "Gdy brakuje gotówki ..."  przestawiamy ofertę wybranych banków (pobierz)
gi

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:17