StoryEditor

Glifosat nie zniknie z europejskich pól

Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu zgody na stosowanie glifosatu na terenie Unii Europejskiej. Stało się tak mimo braku zgody na to ze strony państw członkowskich.
01.07.2016., 10:07h

Licencja na stosowanie glifosatu ma obowiązywać najpóźniej do końca 2017 roku. Do tego czasu opinię na temat szkodliwości tego środka ma wydać Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA). Rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio powiedział, że Komisja musiała sama podjąć taką decyzje, ponieważ państwa członkowskie UE-28 nie potrafiły wziąć odpowiedzialności za przedłużenie licencji na stosowanie glifosatu. Większości "za" lub "przeciw" nie udało się uzyskać na posiedzeniach Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (PAFF). Jego członkowie chcieli zaostrzyć warunki stosowania glifosatu w UE, ale nie znaleziono dla tego pomysłu poparcia.

Przypomnijmy, że w związku z obawami dotyczącymi rakotwórczego działania i wpływu glifosatu na układ hormonalny, Parlament Europejski zdecydował w kwietniu br. że Komisja Europejska, powinna odnowić jego autoryzację rynkową jedynie na 7 lat i tylko do profesjonalnego użytku. Pierwotnie planowano, że Komisja Europejska odnowi autoryzację rynkową glifosatu na 15 lat.

Eurodeputowani wzywali do niezależnego przeglądu i publikacji wszystkich badań naukowych, z których korzystał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oceniając działanie glifosatu. Ich zdaniem Komisja powinna również, w odrębnych przepisach, ponownie ocenić swoją autoryzację glifosatu, w związku z brakiem decyzji Europejskiej Agencji ds. Chemikaliów (ECHA) dotyczącej jego klasyfikacji.   bcz, mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 13:51