Licencja na stosowanie glifosatu ma obowiązywać najpóźniej do końca 2017 roku. Do tego czasu opinię na temat szkodliwości tego środka ma wydać Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA). Rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio powiedział, że Komisja musiała sama podjąć taką decyzje, ponieważ państwa członkowskie UE-28 nie potrafiły wziąć odpowiedzialności za przedłużenie licencji na stosowanie glifosatu. Większości "za" lub "przeciw" nie udało się uzyskać na posiedzeniach Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (PAFF). Jego członkowie chcieli zaostrzyć warunki stosowania glifosatu w UE, ale nie znaleziono dla tego pomysłu poparcia.
Przypomnijmy, że w związku z obawami dotyczącymi rakotwórczego działania i wpływu glifosatu na układ hormonalny, Parlament Europejski zdecydował w kwietniu br. że Komisja Europejska, powinna odnowić jego autoryzację rynkową jedynie na 7 lat i tylko do profesjonalnego użytku. Pierwotnie planowano, że Komisja Europejska odnowi autoryzację rynkową glifosatu na 15 lat.
Eurodeputowani wzywali do niezależnego przeglądu i publikacji wszystkich badań naukowych, z których korzystał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oceniając działanie glifosatu. Ich zdaniem Komisja powinna również, w odrębnych przepisach, ponownie ocenić swoją autoryzację glifosatu, w związku z brakiem decyzji Europejskiej Agencji ds. Chemikaliów (ECHA) dotyczącej jego klasyfikacji. bcz, mwal