StoryEditor

Glifosat przedwschodowo

Zwalczanie chwastów przed wschodami rośliny uprawnej możliwe jest przy użyciu glifosatu. Kiedy jednak wykonać zabieg, żeby nie uszkodzić roślin?
06.04.2016., 14:04h

Producenci środków zawierających glifosat zalecają, by zabieg wykonywać na przynajmniej 3 dni przed wschodami rośliny uprawnej. Tyczy się to np. buraków cukrowych. W przypadku np. cebuli czy marchwi zabieg trzeba wykonać na przynajmniej 2 dni przed ich wschodami.

Najważniejszą kwestią jest wyznaczenie terminu wschodów poszczególnych roślin. Nie można go niestety ustalić odgórnie, bo różni się on dla gatunków i zależy od warunków pogodowych, temperatury gleby i powietrza oraz wilgotności, a także głębokości i techniki siewu. Dla przykładu w sprzyjających warunkach ogrzanej i wilgotnej gleby jęczmień jary może wzejść już po 3–5 dniach, pszenica 5–7 dniach, a np. bobik po około 2 tygodniach. Kiedy gleba jest nieogrzana lub sucha okres ten może się znacznie przedłużyć. Dlatego też moment wykonania zabiegu należy wyznaczać w oparciu o warunki oraz własne doświadczenie i znajomość stanowiska.

Podczas stosowania glifosatu przed wschodami rośliny uprawnej warto pamiętać, że działa on wyłącznie na zielone części roślin i nie jest pobierany przez korzenie chwastów z gleby. Zwalczy on zatem tylko te, które w momencie zabiegu są już na polu. Spóźniony zabieg, kiedy roślina uprawna zaczyna wschodzić może doprowadzić do zmniejszenia jej obsady. Ciecz robocza wnika nie tylko w szczeliny powstające podczas kiełkowania nasion, ale także w te pojawiające się po np. szybkim wysychaniu gleb ciężkich, jak gliny czy mady.

Do zabiegu przedwschodowego stosuje się niższe dawki glifosatu. Producenci zalecają 2 l/ha środka zawierającego 360 g/l substancji w 200–300 l/ha wody. Warto jednak zauważyć, że w praktyce na chwasty w fazie siewek skuteczna jest już dawka 1,5 l/ha w 80–100 l/ha wody. Warto jednak do cieczy dodać siarczan amonu lub inny składnik zmiękczający ją. Jeśli jest ona zbyt twarda to glifosat może całkowicie utracić swoje działanie.

jd, fot. Sierszeńska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. listopad 2024 11:19