StoryEditor

Glony to potencjalne źródło biopaliw

Spośród wszystkich znanych obecnie glonów, okrzemki są najbardziej obiecującym źródłem substancji do produkcji biopaliw.
21.08.2017., 10:08h
Okrzemki są łatwe w hodowli, spośród wszystkich glonów produkują najwięcej oleju w przeliczeniu na jedną komórkę, a struktura tego oleju czyli budowa łańcucha węglowodorowego jest zbliżona do struktury węglowodorów wchodzących w skład ropy naftowej.

Glony potrzebują światła, dwutlenku węgla i tzw. substancji biogenicznych, czyli związków fosforu i azotu. Wykorzystywane do produkcji paliwa korzystałyby z dwutlenku węgla, czyli głównego gazu cieplarnianego oraz substancji biogenicznych. Budowę wielkoskalowych hodowli glonów planuje się więc w pobliżu konwencjonalnych elektrowni emitujących dwutlenek węgla lub w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków, skąd można czerpać związki fosforu i azotu.

Produkcja paliwa z glonów jest nie tylko ekologiczna, ale też bardzo wydajna. Ilość oleju uzyskanego z obszaru przeznaczonego na hodowlę glonów jest tysiąckrotnie większa od ilości oleju uzyskanego z pola rzepaku o takiej samej powierzchni. Koszt produkcji biopaliwa jest jednak obecnie ponad 4-krotnie większy w porównaniu z ropą naftową. Kopalina ta ma z kolei ograniczony czas eksploatacji, natomiast hodowla glonów to proces powtarzalny i odnawialny.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
(bie)
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 17:48