Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał, że gorąca woda pochodząca z recyklingu jest tak samo skuteczna jak woda pitna podczas procesu odkażania. Jedynym ewentualnym zagrożeniem w jej stosowaniu jest ryzyko mikrobiologiczne związane z niektórymi przetrwalnikami bakterii odpornymi na działanie wysokich temperatur. Jednak, jak tłumaczą naukowcy, ryzyko to także można kontrolować poprzez podgrzewanie gorącej wody pochodzącej z recyklingu przy ustalonej minimalnej temperaturze i przez ustalony minimalny czas oraz poddając ją procesowi przywrócenia odpowiednich właściwości. Takie rozwiązanie sprawi, że dzięki tym procesom, parametry mikrobiologiczne i chemiczne będą takie same jak w przypadku wody pitnej i woda taka również będzie skuteczna.
Nie trzeba tłumaczyć, że wykorzystanie gorącej wody z recyklingu zwiększa korzyści wynikające z ochrony środowiska, co wpływa na oszczędność energii. Jak informuje rozporządzenie wydane w tej sprawie, stosowanie tej wody powinno zostać włączone do systemów opartych na HACCP i nie może wpływać na obowiązek przestrzegania przez zakłady spożywcze wymogów prawodawstwa unijnego z zakresu higieny żywności. Gorąca woda pochodząca z recyklingu może być stosowana wyłącznie na całych tuszach lub półtuszach gospodarskich zwierząt kopytnych i zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, w kontrolowanych i sprawdzonych warunkach. ag, na podst. FAMMU/FAPA
StoryEditor
Gorąca woda z recyklingu do odkażania tusz
Pod koniec sierpnia Komisja Europejska zdecydowała się dopuścić stosowanie gorącej wody, pochodzącej z recyklingu do odkażania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych tusz.