Zapewnienie czystości przed nieruchomością oznacza nie tylko usunięcie śniegu czy lodu, ale także błota czy innych zanieczyszczeń. Odśnieżanie leży więc w gestii właściciela domu, a w przypadku budynku wielorodzinnego – zarządcy nieruchomości.
Kara za nieodśnieżanie chodnika
Bezsprzecznie, obowiązek odśnieżania chodnika przed domem spoczywa na jego właścicielu, jeśli chodnik bezpośrednio graniczy z posesją. W Kodeksie wykroczeń zapisano: – Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
Kara za nieodśnieżanie chodnika – wyjątki
Natomiast w art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wyszczególniono, o jakie nieczystości chodzi. Przede wszystkim właściciel domu powinien zadbać o: – uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości – czytamy w ustawie. Natomiast obowiązek ten zanika w konkretnych przypadkach:
- drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych,
- jeśli posesja i chodnik oddzielone są np. pasem zieleni – chodnik nie jest już położony bezpośrednio przy granicy posesji, więc obowiązek sprzątania spoczywa wówczas na gminie.
Przeczytaj także: Zimowe wypadki na wsi – jaka jest kara za brak odblasków?
Kara za nieodśnieżanie chodnika – szczególne przypadki
Kara ta wzrasta w wyjątkowych sytuacjach, np. kiedy pieszy przewróci się i dozna obrażeń. Osoba poszkodowana może pozwać właściciela posesji – a wtedy odszkodowanie sięga bardzo wysokich kwot! Oczywiście, jeśli przed sądem zostanie udowodnione, że do urazu doszło z powodu zalegającego śniegu.
Kara za nieodśnieżanie dachu
Poza tymi ważnymi kwestiami, warto pamiętać o tym, że na właścicielach i zarządcach nieruchomości spoczywa obowiązek odśnieżania dachów. Niedopełnienie tej powinności może skutkować karą w wysokości 500 zł, a nawet pozbawienia wolności (na rok). Zalegający na dachu śnieg, a także sople czy bryły zagrażają przechodniom i pojazdom znajdującym się w pobliżu budynku.
Fot. envato elements
Źródło: wegorzewo.policja.gov.pl