StoryEditor

Grupa Wyszehradzka walczy o nową politykę rolną

Państwa Grupy Wyszehradzkiej zacieśniają wspólny front w walce o nową Wspólną Politykę Rolną. Siedem państw podpisało w Warszawie deklarację dotyczącą jej finansowania w przyszłości oraz uproszczenia.
27.10.2016., 08:10h

W Unii Europejskiej rozpoczęła się już dyskusja na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Służyć ma temu tzw. przegląd Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020. To dlatego w środę w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii. Na zakończenie obrad delegacje podpisały szereg dokumentów.

– Przyjęliśmy dokument podsumowujący WPR w kontekście przeglądu ram finansowych oraz propozycji uproszczeń- powiedział podczas konferencji prasowej minister Krzysztof Jurgiel.

Utrzymać finansowanie WPR

Na czym zależy przede wszystkim uczestnikom warszawskiego spotkania?. Ich zdaniem  w trakcie prac nad nowym unijnym budżetem należy szczególny nacisk położyć na wzmocnienie inwestycji, konkurencyjności i zatrudnienia poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu finansowania polityki rolnej oraz polityki spójności.

– Powinniśmy zachować ambitne finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej. Powinniśmy się także skupić na uproszczeniu tej polityki po 2020 r. – powiedział minister rolnictwa Bułgarii Vassil Groudev. 

Kwestia uproszczenia WPR była bliska wszystkim państwom. – Wspieramy wszystkie działania, których celem jest uproszczenie Wspólnej Polityki Rolnej – deklarowała w Warszawie Gabriela Matecna, minister rolnictwa Słowacji.

Jedność Grupy Wyszehradzkiej?

Zebrane w Warszawie delegacje uznały, że przegląd Wieloletnich Ram Finansowych to najlepsza okazja do dyskusji jak ma wyglądać finansowanie rolnictwa w przyszłości. Ich zdaniem docelowo powinno się to zakończyć po 2020 r. pełnym wyrównaniem płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi. Co ciekawe te ostatnie sformułowanie nie zostało podzielone, aż przez trzy państwa: Czechy, Węgry i Słowenię.

Podczas rozmów Polska zabiegała o wsparcie dla swoich starań o dodatkowe środki na walkę z afrykańskim pomorem świń i wydaje się, że je otrzymała.

– Popieramy starania Polski w zakresie zwalczania wirusa ASF – powiedział rumuński sekretarz stanu Teodor Mihalcea.

Minister Krzysztof Jurgiel poinformował również, że powołana zostanie grupa robocza, która zajmie się sprawą obrotu nieruchomościami rolnymi. To efekt kłopotów jakie mają państwa Grupy Wyszehradzkiej, które podobnie jak Polska, wprowadziły ograniczenia w jej nabywaniu, aby bronić się przed spekulacyjnym handlem.   wk

ZOBACZ TEKST WSPÓLNEJ DEKLARACJI MINISTRÓW ROLNICTWA

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 12:07