StoryEditor

Grupy producenckie: spółdzielnia, biuro i księgowa

Dobrze mieć grupę producencką. Pytanie tylko, w jakiej formie? No i jeszcze jedna sprawa: nowe przepisy mocno komplikują zakładanie takiej grupy.
16.08.2016., 08:08h

Grupa producentów rolnych działająca w formie spółdzielni z punktu widzenia rachunkowości oraz sprawozdawczości finansowej nie różni się niczym od innych podmiotów prawa handlowego. Konieczne jest zatem prowadzenie ksiąg rachunkowych w pełnym zakresie łącznie ze sporządzeniem bilansu, rachunku zysków i strat oraz koniecznych zeznań podatkowych zarówno w zakresie podatku dochodowego jak i podatku VAT. Dla większości grup wiąże się to z wynajęciem biura rachunkowego które będzie odpowiedzialne za księgową stronę funkcjonowania grupy. Takie usługi kosztują od tysiąca złotych miesięcznie. Z prawnego punktu widzenia nie ma przeszkód, aby rachunkowość spółdzielni prowadzić we własnym zakresie – tzn. zlecić prywatnej osobie znającej temat.

Niektóre grupy które w swoich szeregach posiadają członków kogoś z rodziny członka z przygotowaniem w zakresie rachunkowym zlecają prowadzenie księgowości takiej spółdzielni. Taka współpraca musi jednak przyjąć formę przynajmniej pracy zleconej, co wiąże się z rejestracją podmiotu w ZUS i odprowadzenia przynajmniej składki zdrowotnej.

Szeroko na temat kontrowersji przy zakładaniu gru...

Pozostało 25% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 15:30