
Grupy producentów rolnych
Grupy producentów rolnych zawsze były szansą na poprawę pozycji rolników w całym łańcuchu żywnościowym. Z danych ARiMR wynika, że w najlepszych latach, czyli w ramach PROW 2007–2013 ze wsparcia dla grup producentów rolnych skorzystało 1389 grup, a pomoc, jaką im przyznano, opiewała na 1,03 mld złotych. I choć z zapisów w nowej WPR jasno wynika, że ten kierunek wsparcia będzie utrzymany, to jednak przez pewne kryteria powstawanie nowych grup ewidentnie zwolniło tempo.
Zobacz także: Jakie korzyści odniosą rolnicy, którzy zdecydują się na założenie grupy?
Otóż po 2022 r. na palcach jednej ręki można policzyć grupy, które zostały wpisane do rejestru grup producentów rolnych prowadzonego przez ARiMR. Obecnie w kraju aktywne są 772 grupy, z czego najwięcej w woj. wielkopolskim – 393. Można by rzec, że rolnicy stracili zainteresowanie działaniem w grupie, jednak nie do końca tak jest. W czym zatem tkwi problem? Są dwa główne czynniki!
Chcesz poznać jakie? Oraz jak samą współpracę i korzyści z niej oceniają rolnicy? W marcowym numerze pokazujemy przykłady dobrze prosperujących grup. Są zarówno zbożowcy, jak i producenci mleka i świń. Nie zabrakło też nieformalnej grupy rolników, która bez dodatkowych profitów od lat chętnie razem współpracuje i wymienia się sprzętem rolniczym. Sami fantastyczni ludzie, których historie i pomysły na poprawę pracy w gospodarstwie oraz zysku znajdziesz właśnie w tym wydaniu!