StoryEditor

Grypa ptaków: Francja zgłasza pierwszy przypadek od stycznia, a USA będzie testować wołowinę wprowadzaną do obrotu

Grypa ptaków nie daje za wygraną. Francuzi choć myśleli już, że odnieśli sukces, wdrażając szczepienia na HPAI wśród kaczek hodowlanych, przez jeden incydent stracili status kraju wolnego od grypy ptaków, nad którym pracowali parę miesięcy. W USA natomiast nie drób, a bydło mleczne pada ofiarą wirusa, więc USDA postanowiło rozszerzyć testy poza mlekiem również na wołowinę wprowadzaną do obrotu.

14.08.2024., 16:08h

Jak poinformowało francuskie Ministerstwo Rolnictwa 13 sierpnia, po raz pierwszy od stycznia br. na francuskiej fermie wybuchła epidemia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Wirusa wykryto w poniedziałek 12 sierpnia na fermie drobiu w północno-zachodniej Bretanii. Po kilku przypadkach grypy ptaków na pobliskich obszarach przybrzeżnych uznano, że najprawdopodobniej rozprzestrzeniła się ona za pośrednictwem dzikiego ptactwa.

Ptasia grypa może być śmiertelna dla drobiu i w ostatnich latach spustoszyła stada hodowlane na całym świecie. Służby zdrowia zmagają się również z transmisją wirusa wśród krów mlecznych i pracowników ferm w Stanach Zjednoczonych.

Francja traci status kraju wolnego od grypy ptaków

Francja rozpoczęła w zeszłym roku masową kampanię szczepień kaczek hodowlanych, która zdaniem władz przyczyniła się do ograniczenia rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w porównaniu z poprzednimi latami. Niestety, Ministerstwo poinformowało, że ognisko choroby wykryte w poniedziałek w Bretanii oznacza, że ​​Francja traci międzynarodowy status kraju wolnego od ptasiej grypy, choć władze utrzymują ogólnokrajowy poziom zagrożenia na najniższym poziomie.

Ministerstwo nie podało jeszcze dokładnie, jaki szczep wirusa ptasiej grypy wykryto na dotkniętej chorobą fermie.

USA rozszerzą testy na grypę ptaków wołowiny wprowadzanej do obrotu

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) poinformował 13 sierpnia, że rozszerzy testy na obecność ptasiej grypy wołowiny wprowadzanej do obrotu w ramach reakcji na trwającą epidemię wśród bydła mlecznego. Rozpoczną się one w połowie września br. Niemniej przedstawiciele USDA podkreślają, że amerykańska wołowina i produkty mleczne są nadal bezpieczne do spożycia.

Według danych USDA, od marca w prawie 200 stadach w 13 stanach USA wykryto wirusa ptasiej grypy. W maju natomiast USDA zbadało 109 próbek wołowiny od krów mlecznych wysłanych na ubój i znalazło cząsteczki wirusa ptasiej grypy w próbce tkanki jednej krowy. Starsze bydło mleczne jest często ubijane na mieloną wołowinę.

Jak powiedział Emilio Esteban, zastępca sekretarza ds. bezpieczeństwa żywności w USDA, rozszerzone testy będą kontynuowane przez resztę roku i będą dotyczyć głównie wołowiny pochodzącej od krów mlecznych.

Trwają rozmowy nad dodatkowym testowaniem surowego mleka

Eric Deeble, zastępca podsekretarza ds. marketingu i programów regulacyjnych, powiedział, że USDA jest pewne, że producenci mleka w kraju wykonują obecnie odpowiednie testy na obecność ptasiej grypy. Niemniej, jak powiedział Steve Grube, dyrektor medyczny Centrum Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Stosowanego,  Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) rozmawia z przedstawicielami poszczególnych stanów USA o zasadności wprowadzenia dodatkowych ogólnokrajowych testów surowego mleka. Przykładowo, od 22 lipca Kolorado wprowadziło obowiązkowe cotygodniowe badania mleka dla hodowców bydła mlecznego. Od tego czasu w kolejnych 10 stadach stwierdzono pozytywny wynik testu na HPAI.

Pracownicy ferm nadal ryzykują zarażeniem

– Pracownicy gospodarstw rolnych będą narażeni na ryzyko zakażenia ptasią grypą tak długo, jak wirus będzie krążył wśród zwierząt gospodarskich – podkreślił Nirav Shah, zastępca dyrektora Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Z danych CDC wynika, że od kwietnia trzynastu pracowników zakładów drobiarskich i mleczarskich zaraziło się grypą ptaków.

Nirav Shah z CDC zaznaczył, że pracuje nad rozszerzeniem swoich testów na wirusy H5 przed nadejściem jesienno-zimowego sezonu grypowego.

 

Oprac. na podstawie Reuters

Fot. Shutterstock

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. sierpień 2024 16:09