Kto może wziąć udział?
Do badania losowo wybierane są gospodarstwa rolne. Właściciele wytypowanych gospodarstw otrzymają list zapowiadający udział w badaniu, a następnie mogą udzielić informacji w następujący sposób:
- Osoby fizyczne: przez internet od 13 do 16 stycznia 2025 r. lub podczas wywiadu telefonicznego od 17 do 31 stycznia 2025 r.
- Osoby prawne i jednostki organizacyjne: przez Portal Sprawozdawczy od 13 do 27 stycznia 2025 r. lub podczas wywiadu telefonicznego od 28 do 31 stycznia 2025 r.
Dlaczego warto uczestniczyć?
Jak informuje GUS, odpowiedzi rolników pomagają w kształtowaniu polityki rolnej na poziomie krajowym i lokalnym oraz w podejmowaniu decyzji przez rząd i samorządy. Dane te są anonimowe, chronione tajemnicą statystyczną i publikowane wyłącznie w formie zbiorczych analiz.
Jak rozpoznać ankietera?
Ankieter statystyczny to pracownik urzędu statystycznego w danym województwie. Posiada legitymację służbową oraz upoważnienie do prowadzenia badań. Możesz sprawdzić jego tożsamość na stronie badania-ankietowe.stat.gov.pl.
Zakres badania:
Badanie obejmuje m.in.:
- Informacje o gospodarstwie rolnym i jego zarządzających.
- Produkcję roślinną i zwierzęcą oraz sprzedaż produktów.
- Ocenę i prognozy sytuacji gospodarstwa (np. opłacalność produkcji).
- Informacje o obrocie gruntami w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Dla wątpiących – infolinia
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, można skontaktować się z infolinią statystyczną pod numerem: 22 279 99 99.
Główny Urząd Statystyczny prosi o przychylne przyjęcie ankieterów oraz udział w badaniu wyjaśniając, że dzięki temu może wspólnie z rolnikami wpłynąć na lepsze warunki funkcjonowania polskiego rolnictwa.