Na krótko przed opublikowaniem propozycji legislacyjnych przez komisarza Phila Hogana rozmawialiśmy z Herbertem Dorfmannem – sprawozdawcą, autorem raportu nt. WPR. Dorfmann z wykształcenia jest ekonomistą rolnym, pochodzi z Południowego Tyrolu. Od 2009 roku reprezentuje Włochy w PE.
top agrar: Pana raport podejmuje próbę naszkicowania europejskiego rolnictwa po roku 2020. Jakie są główne wnioski?
Hubert Dorfmann: Zajęliśmy się przede wszystkim propozycją Komisji Europejskiej w zakresie nowego “Delivery Model” (modelu wsparcia WPR). Powinno się otwarcie spojrzeć na ten pomysł. Jeszcze nie do końca wiemy, jaki przybierze kształt. W komisji rolnictwa PE przeanalizowaliśmy obszary tzw. “no go”, czyli te, na które absolutnie się nie zgadzamy. Jesteśmy przeciwko reformie WPR, która miałaby zatracić jej wspólnotowy charakter.
Obawiamy się, że polityka prowadzona na bazie różnych współczynników, zatraci aspekt wspólnotowy, co może doprowadzić do zakłóceń rynkowych. Tego nie chcemy. Ale też nie chcemy zupełnie zamykać się na pomysły komisarza Phila Hogana.
top agrar: Reforma WPR jest próbą wykonania szpagatu pomiędzy utrzymaniem r...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Herbert Dorfmann: „Nie wszystkie premie są sprawiedliwe“
Zdecydowaną większością głosów Parlament Europejski przyjął przedstawiony na posiedzeniu w Strasburgu raport posła Herberta Dorfmanna, posła sprawozdawcy – który opowiadał się za silnym budżetem dla WPR, jej uproszczeniem oraz zrównoważoną reformą tej polityki po roku 2020.