StoryEditor

Hodowla kóz opłacalna jak nigdy! Jak rolnicy zarabiają na niszowym rynku? [Reportaż]

Kozie mleko, sery i jogurty zyskują na popularności. Czy inwestycja w hodowlę kóz może się opłacić? Poznaj historie rolników, którzy odnieśli sukces.

03.01.2025., 12:23h

Hodowla kóz przestaje być niszą. Rynek szuka nowych produktów

Hodowla kóz w Polsce od zawsze była niszowa. Zmiany zaczęły następować w chwili gdy pojawiło się zapotrzebowanie na rynku na kozie mleko i jego przetwory, dedykowane osobom, które posiadają alergię na krowie mleko. Dodatkowo wejście Polski do Unii Europejskiej dało możliwości pozyskiwania dotacji dla rolników, którzy prowadzą taką hodowlę.

Zobacz też: 230 kóz i produkcja serów, a zaczęło się od kozy Figi [Rolnictwo Podkarpacia]

Jednak do obowiązujących od 20 lat dopłat bezpośrednich doszły także możliwości inwestowania w rozwój Rolniczego Handlu Detalicznego. A produkty z koziego mleka są poszukiwane przez konsumentów. Dlatego hodowla kóz staje się opłacalna, jeśli hodowcy inwestują w przetwórstwo.

Sery i jogurty z koziego mleka trafiają prosto od rolników do klientów

Odwiedziliśmy hodowców z woj. opolskiego, którzy wciąż poszerzają swoje stado, produkują z koziego mleka sery i jogurty, oraz wspólnie z innymi rolnikami prowadzą sprzedaż bezpośrednią z gospodarstwa w kilku lokalizacjach.

Rolnicy zrzeszyli się też podpisując między sobą umowę konsorcjum, dzięki czemu trzymali dofinansowanie unijne z Działania Współpraca i zakupili szereg maszyn i urządzeń do produkcji przetworów z koziego mleka. Otworzyli też własny sklep z żywnością prosto z gospodarstwa.

Poznajcie hodowców kóz z Opolszczyzny!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. styczeń 2025 12:23