StoryEditor

Hogan chce bardziej wesprzeć unijny eksport

Komisarz Phil Hogan za priorytet uważa wsparcie europejskiego eksportu rolno-spożywczego. Trudna sytuacja na rynkach rolnych to głównie skutek rosyjskiego embarga, osłabienia popytu w Chinach i wysokiej produkcji rolnej w większości regionów świata.
26.01.2016., 18:01h

Na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami rolnymi z całej Europy Komisarz Phil Hogan zapowiedział wzmocnienie politycznej ofensywy wspierającej eksport artykułów rolno-spożywczych z Unii. Na koniec listopada 2015 roku nadwyżka unijnego eksportu rolno-spożywczego nad importem wynosiła ok. 1,3 mld euro. Podtrzymał także gotowość do wprowadzenia uproszczeń i odbiurokratyzowanie Wspólnej Polityki Rolnej Unii.

Jednym z ważniejszych zadań jest wznowienie negocjacji z Rosją, co zdaniem komisarza znacznie odciążyłoby presję na większości rynków rolnych, zwłaszcza zaś wieprzowiny i mleka. Ale nadzieja we wzroście eksportu jest także w nowych rynkach np. Indonezji czy Meksyku. Dla ułatwienia procedur Komisja ds. Rolnictwa chce wzmocnić wsparcie techniczne w zakresie przepisów sanitarno-weterynaryjnych, które mogą być szybciej akceptowane przez administrację krajów kupujących unijne produkty.

Nowe rynki nie są w stanie w pełni zrekompensować wpływów ze sprzedaży, bo jak twierdzi komisarz trudno jest uzyskać te same ceny, jak to miało miejsce przed wprowadzeniem rosyjskiego embarga. W wielu unijnych krajach rosną zapasy zarówno mięsa jak i serów w ramach programu prywatnego przechowywania. A to z pewnością nie rozwiąże problemu nadprodukcji, jeśli towary te trafią na europejski rynek – podnosiliśmy ten problem w dyskusji. Hogan uspokajał, że Komisja będzie dokładnie monitorować co się dzieje z produktami w ramach prywatnego przechowywania i nie dopuści do tego, by w sposób niekontrolowany były wprowadzane na wspólnotowy rynek. 

Dziennikarze z różnych krajów podnosili problem, że do dziś wielu rolników nie otrzymało jeszcze płatności bezpośrednich i brakuje im pieniędzy na bieżące wydatki.
-    Każdy kraj musi zadbać o to, by agencje płatnicze były gotowe na wprowadzenie nowych zasad, które były znane od dłuższego czasu i Bruksela nie odpowiada za te opóźnienia, bo pieniądze są dostępne dla krajów członkowskich – odpowiadał Hogan.

Zapytaliśmy komisarza o uproszczenie WPR i modyfikację programu zazielenienia, m.in. o to, by w trakcie wegetacji i np. suszy można było zmienić plany zazielenienia. Hogan odparł, że kraje członkowskie miały 19 różnych możliwości wprowadzenia różnych programów zazielenienia i to od nich zależy jaki wariant wprowadzą w swoim kraju. Jednocześnie podkreślił, że do końca roku Komisja przeprowadzi dogłębną analizę skutków zazielenienia i wypracuje nowe propozycje. Hogan jest jednak przekonany, że greening jest odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa i elementy ochrony środowiska w ramach Wspólnej Polityki Rolnej z pewnością pozostaną.

Możemy zatem spodziewać się uproszczenia zasad zazielenienia, ale z pewnością nie będą one zniesione, gdyż zwłaszcza w obliczu nadprodukcji na większości rynkach przeważają raczej argumenty za ograniczeniem podaży, a nie intensyfikacją produkcji.

bk, Bruksela

Fot. Bujoczek

Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:34