StoryEditor

Hydrant obok silosu zbożowego: odległości i odstępstwa

  Do 5 lipca trwa nabór wniosków na budowę silosów zbożowych. Do KRIR napływały liczne sygnały od rolników, że nie każdy z nich ma hydrant blisko podwórka. Czy są odstępstwa w tym zakresie?
28.06.2023., 15:06h

W każdym nowym naborze wniosków pojawia się szereg pytań od rolników. Gospodarstwa różnią się między sobą, a w rozporządzeniach trudno przewidzieć wszystkie możliwe opcje. Tym razem w naborze wniosków na budowę silosów jest sporo wymagań, którym trudno sprostać, wcale nie małej liczbie gospodarstw. Najczęściej pojawiającą się wątpliwością jest sam przedmiot wsparcia.

Gospodarze zastanawiają się, czy można w ramach naboru na budowę silosów zaadaptować budynek do przechowywania zbóż lub postawić wiatę, która będzie służyć do magazynowania płodów rolnych. MRiRW wyjaśniło, że nie ma takiej możliwości, z kolei o takie wsparcie można się ubiegać w ramach modernizacji gospodarstw w obszarze D. Rolnicy ponadto wnioskowali o zmniejszenie odległości silosu od granicy działki sąsiedniej do 1,5 m, która wynosi obecnie min. 5 m. Na to również MRiRW nie wyraża zgody, gdyż wynika, to z prawa budowlanego i „ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich”, a więc sąsiadów, którym silos może przeszkadzać.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Z rozporządzenia wynika również, że mniejsze silosy nie wymagają pozwolenia na budowę, jedynie dokonania zgłoszenia, a większe pozwolenia na budowę, wynika to ze zmian w prawie, które zaszły 3 czerwca.

- W związku ze zmianami w ustawie (3) od 3 czerwca 2023 r. budowa naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia. Budowa takich silosów nie wymaga również uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Niemniej jednak, taki silos musi stanowić uzupełnienie zabudowy zagrodowej w ramach istniejącej działki siedliskowej oraz spełniać inne przepisy m.in. dotyczące warunków technicznych – podaje MRiRW.

Hydrant przeciwpożarowy blisko silosu zbożowego

Do KRIR trafiły również zapytania, co może zrobić rolnik, który nie ma najbliższego hydrantu w odległości 75 m od silosu oraz dalszego w odległości 150 m, wynikających z rozporządzenia.

Jak wyjaśniło MSWiA w przypadku braku możliwości spełnienia tych wymagań, ale również w przypadku gdy wydajność wodociągu stanowiącego źródło wody do celów przeciwpożarowych nie zapewnia wymaganej ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru, przepisy rozporządzenia MSWiA przewidują odstępstwa m.in. stosowania tzw. uzupełniających źródeł wody, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 250 m od chronionego obiektu budowlanego (np. silosu).

Jakie źródła wody mogą być alternatywą dla hydrantu?

  • studnia o wydajności nie mniejszej niż 10 dm3/s,
  • punkt czerpania wody przy naturalnym lub sztucznym zbiorniku wodnym o pojemności zapewniającej odpowiedni zapas wody albo na cieku wodnym o stałym przepływie wody nie mniejszym niż 20 dm3/s przy najniższym stanie wód,
  • przeciwpożarowy zbiornik wodny spełniający wymagania Polskiej Normy PN-B-02857:2017 Ochrona przeciwpożarowa budynków - Przeciwpożarowe zbiorniki wodne - Wymagania ogólne.
  • dopuszczalne jest stosowanie rozwiązań zamiennych w stosunku do wymagań ochrony przeciwpożarowej dotyczących przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę, w szczególności, gdy spełnienie powyższych wymagań jest niemożliwe ze względu na lokalne uwarunkowania

Jak udowodnić, że silos ma zapewniony dostęp do wody, którą można wykorzystać podczas pożaru?

W takiej sytuacji należy zgłosić się oraz złożyć wniosek do komendanta powiatowej straży pożarnej, który może przygotować rozwiązania zamienne, ale tylko wówczas jeżeli zapewniają niepogorszenie warunków ochrony przeciwpożarowej. Jako zastępcze źródło wody do celów przeciwpożarowych można wymienić m.in. naturalny lub sztuczny zbiornik wody, studnię lub ciek wodny, wyposażone w stanowisko czerpania wody wraz z dojazdem), jeżeli zapewnia ono możliwość prowadzenia działań gaśniczych z użyciem sił i środków dostępnych w rejonie działania najbliższej jednostki ochrony przeciwpożarowej. Wg MSWiA nie ma konieczności zmiany w rozporządzeniu w tym zakresie, gdyż można zastosować w tym przypadku indywidualne podejście do każdego wniosku, uwzględniając stanowisko powiatowego komendanta straży pożarnej.

dkol

Fot. Envato Elements/archiwum TAP

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:49