Polskie prawo nie przewiduje karania kierowców za brak opon zimowych w samochodzie o okresie zimowym lub poruszanie się pojazdem wyposażonym w zimowe opony latem. Eksperci zauważają, że budowa opon letnich i zimowych różni się od siebie. Mają one inną konstrukcję bieżnika i inną przyczepność związaną z reakcją materiału, z którego są wykonane na temperaturę. Opony zimowe zdecydowanie lepiej zachowują się na mokrej i śliskiej nawierzchni w niskich temperaturach.
Inne kary dla kierowców za opony
Kierowcy w Polsce mogą jednak dostać mandat gdy opony w ich pojazdach mają inne defekty, np:
- poruszają się zimą po drodze, na której nie ma śniegu z łańcuchami przeciwślizgowymi na oponach auta,
- poruszają się zimą po drodze, na której nie ma śniegu z kolcami na oponach auta,
- opony pojazdu wystają poza jego obrys,
- opony pojazdu są starsze niż 10 lat,
Za powyższe wykroczenia drogowe można uzyskać mandat karny, punkty karne lub nawet karę grzywny.
Kiedy zmienić opony letnie na zimowe?
Kluczowa w tej sprawie jest temperatura powietrza. Jeśli spada poniżej 7°C, to znak, że warto już zmienić opony z letnich na zimowe. Taki poziom temperatury sprawia, że letnie opony tracą swoją przyczepność. Co to oznacza? Więcej wypadków i stłuczek – zwłaszcza, gdy spadnie śnieg.
Umowną datą na zmianę opon z letnich na zimowe jest 1 listopada. Zazwyczaj w okolicach tej daty w naszym kraju spada temperatura i zaczyna się ochłodzenie.
Wymień stare opony zimowe na nowe
O wymianie opon trzeba także pamiętać, gdy mają one za sobą już kilka sezonów użytkowania. Kluczowe jest tu określenie stanu bieżnika. Gdy ich bieżnik jest niższy niż 4 mm to konieczny jest zakup nowych opon. W przypadku opon letnich bieżnik nie powinien być niższy niż 3 mm.
Fot. Envato Elements