Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” zaproponowana w ministerialnym projekcie rozporządzenia stawka jest zbyt niska. Wobec wzrastających systematycznie kosztów produkcji rolniczej przy jednoczesnym spadku cen dla rolników, a także w związku z obecnymi trudnościami ekonomicznymi wynikającymi m.in. z pandemii koronawirusa oraz wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), brak jest opłacalności produkcji rolniczej na większości rynków. Wobec powyższego NSZZ RI „Solidarność” wniosła o realizację zwrotu akcyzy w maksymalnej stawce, co ma sprawić, że ten mechanizm w ramach pomocy krajowej stanie się bardziej efektywny i urealniony w stosunku do ciągle wzrastających kosztów prowadzenia działalności rolniczej. - NSZZ RI „Solidarność” podtrzymuje konsekwentnie swój wieloletni postulat i wnioskuje po raz kolejny o realizację stawki zwrotu za paliwo rolnicze w maksymalnej stawce, wynikającej z dyrektywy Rady – napisała do resortu rolnictwa Teresa Hałas przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidulanych „Solidarność”.
Także Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych zwrócił się podczas konsultacji społecznych do MRiRW z wnioskiem ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Ile będzie wynosił w 2021 roku zwrot akcyzy za olej napędowy dla rolników??
Organizacje rolnicze apelują do rządu o zwiększenie w przyszłym roku wydatków na program paliwa rolniczego. Ale resort rolnictwa nie widzi takiej możliwości. W 2021 r. przeznaczy na ten cel 1 mld. 180 mln. zł. A trudna sytuacja budżetowa nie pozwala na zastosowanie maksymalnej dozwolonej przez Unię Europejską stawki zwrotu.