StoryEditor

Ile precyzji w rolnictwie?

Jakie są wyzwania współczesnego rolnictwa? Jakich narzędzi używać, by obniżyć koszty i zwiększyć wydajność produkcji? To tylko niektóre z tematów dorocznej konferencji rolnictwa precyzyjnego w Kamieniu Śląskim.
07.02.2018., 09:02h
Jednym z kluczowych zagadnień związanych z precyzyjnym gospodarowaniem jest oprogramowanie, z którego może skorzystać rolnik, by ułatwić zarządzanie gospodarstwem. Naprzeciw oczekiwaniom rolników, którzy nie przepadają za przesiadywaniem w biurze i ewidencjonowaniem zabiegów wychodzi platforma 365 FarmNet. Co roku zyskuje ona nowe funkcjonalności. Oprócz narzędzi do zarządzania produkcją polową, magazynem, parkiem maszyn 365 FarmNet wzbogacił się o panel do zarządzania stadem krów mlecznych sprzężony z urządzeniami marki GEA. Istotnym wsparciem dla programu 365 FarmNet jest także aplikacja Saatbau preisgut, która w oparciu o dane giełdowe pomaga w podejmowaniu trafnych decyzji sprzedażowych.

W ostatnich latach obserwujemy stopniowy wzrost wartości rynku systemów rolnictwa precyzyjnego. Według prognoz w ciągu 6 lat od 2014 do 2020 roku wielkość inwestycji w rolnictwo precyzyjne zwiększy się ponad dwukrotnie. Dla przykładu wartość rynku w Europie w 2014 roku wyniosła 400 mln euro, a po 6 latach ma osiągnąć poziom 1 mld euro. Warto dodać, że światowy rynek szacuje się na 4,5 mld euro w 2020 roku. Ten trend dostrzegają producenci, którzy z roku na rok poszerzają ofertę systemów ułatwiających pracę w polu i zagrodzie. Sporo w tym zakresie dzieje się w firmie Claas. Nowością w tym zakresie jest system Turn In, który w pełni automatycznie wykonuje nawrót w trakcie pracy polowej. System prowadzi maszynę automatycznie i o wiele dokładniej niż można to uczynić ręcznie. Turn In oferuje dalekowzroczny wybór torów jazdy a różne opcje umożliwiają precyzyjny wjazd w ścieżki technologiczne nie niszcząc przy tym roślin.

Od 6 do 7 lutego w Kamieniu Śląskim pod Opolem liczne referaty wygłaszają przedstawiciele czołowych firm z branży maszynowej, elektronicznej i uprawowej. Tegoroczna konferencja jest również okazją do uczczenia zdobycia przez Agrocom Polska pierwszego w historii polskich firm medalu targów Agritechnica z system identyfikacji szkód polowych.

Fot. Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:10