StoryEditor

Import zboża z Ukrainy do państw przyfrontowych: czy uda się osiągnąć kompromis zadowalający wszystkie strony?

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na przywóz do krajów przyfrontowych, w tym Polski, ukraińskiego zboża. Czy jest jeszcze szansa na wypracowanie kompromisu, biorąc pod uwagę napięcie polityczne z Ukrainą? 
06.10.2023., 14:10h
Po naciskach ze strony Ukrainy 15 września Komisja Europejska zdecydowała o nie przedłużaniu embarga na import ukraińskiego zboża dla pięciu krajów przyfrontowych, w tym Polski.

– Miałem bardzo duże nadzieje na to, że embargo zostanie przedłużone. Zaskoczył mnie bardzo duży opór ze strony Ukrainy. Unia chce pomagać Ukrainie, wiedząc w jakiej jest sytuacji – toczy wojnę, została napadnięta i musi się bronić, ale sama Ukraina zrobiła błąd, w moim głębokim przekonaniu, nie zgadzając się nie przedłużenie ograniczeń w imporcie zboża – uważa komisarz Janusz Wojciechowski. 

Jak podkreśla komisarz rolny, wprowadzone 2 maja br. embargo bardzo dobrze funkcjonowało, co pokazują najświeższe dane. Tylko w sierpniu Ukraina wyeksportowała poprzez korytarze solidarnościowe, czyli terytorium czterech państw: Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii, 4 mln ton ziarna

– Ukraina ma po tegorocznych zbiorach do wyeksportowania 56 mln ton ziarna. Nie wywiezie go przez porty czarnomorskie, bo te są stale niszczone i okupowane, więc będzie musiała to zrobić drogą lądową przez kraje graniczące – zwraca uwagę komisarz Wojciechowski.

Wiemy, że KE pracuje nad alternatywnym rozwiązaniem. Jaki pomysł na osiągnięcie kompromisu ma komisarz Wojciechowski?

Zachęcam do obejrzenia wywiadu!
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:40