Sytuacja na rynkach rolnych w 2020 r. co zrozumiałe, kształtowała się głównie pod wpływem epidemii koronawirusa. Komisja Europejska oraz rządy poszczególnych krajów musiały zmierzyć się z wyzwaniem, które wobec kolejnych wprowadzanych obostrzeń, groziło nawet przerwaniem łańcuchów dostaw w całym sektorze rolnym. Podjęto szereg działań, aby zminimalizować wahania cenowe, które były zwłaszcza widoczne w pierwszych miesiącach epidemii. Uruchomiono także nadzwyczajny program pomocy dla rolników, który został wydzielony z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Mimo zamkniętych granic wprowadzono „zielone korytarze” na przejściach granicznych, aby umożliwić transporty żywności. Zadbano także o możliwość przemieszczania się pracowników sezonowych.
Zdaniem resortu rolnictwa od maja sytuacja na większości rynków, zwłaszcza zwierzęcych, zaczęła się stabilizować.
- W produkcji roślinnej sytuacja jest stosunkowo korzystna. Przebieg warunków pogodowych szczególnie w drugiej połowie roku zapewnił to, że odnotowaliśmy znacznie wyższe zbiory zbóż, rzepaku. Także produkcja cukru będzie na wysokim poziomie. Zbiory owoców były również wyższe ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Interwencja na unijnym rynku wieprzowiny coraz bardziej prawdopodobna
Ceny w Unii Europejskiej spadły bowiem poniżej ceny referencyjnej. Ministerstwo rolnictwa przedstawiło wczoraj w Sejmie informacje na temat sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych. Sytuacja na większości z nich po epidemii koronawirusa wyraźnie się uspokoiła.