Najważniejsze wyzwania jakie stanęły przed Agencją Rynku Rolnego to walka z efektami rosyjskiego embarga. Rząd negocjował w Brukseli wysokość pomocy, ARR musiała ją potem rozdysponować.
Pomoc dla ofiar embarga
I tak z nadzwyczajnego wsparcia w sektorze mleka i wieprzowiny ARR wypłaciła z budżetu unijnego i krajowego ponad 245 mln zł. Było to podyktowane niekorzystną sytuacją na rynku mleka oraz znacznym spadkiem cen trzody chlewnej w 2015r.
– Zrealizowaliśmy z sukcesem przyjęcie ponad 120 tys. wniosków o wsparcie w sektorze mleka i wieprzowiny, przetworzyliśmy je i wypłaciliśmy 309 tys. przelewów – mówił prezes ARR Rafał Hołubowski.
W ramach walki ze skutkami embarga wypłacono jeszcze kolejne 573,5 mln zł.
Mechanizm wycofywania
Ważnym elementem pomocy dla ofiar rosyjskiego embarga było administrowanie mechanizmem wycofywania owoców i warzyw w ramach, którego zdjęto z rynku ponad 313 tys. ton produktów, w tym, aż 283 tys. ton jabłek. Obecnie jest realizowana kolejna (dużo niższa niż w poprzednich latach) transza wycofywania. Już teraz ARR przyjęła 12,4 tys. wniosków od potencjalnych beneficjentów.
Agencja od wielu lat prowadzi również działania promocyjne na rzecz polskiej żywności dofinansowując m.in. udział polskich przedsiębiorców w międzynarodowych targach żywności na całym świecie. Od 2016 r. promocja odbywa się to pod hasłem „Polska smakuje” we wszystkich językach świata.
Ocena i plany na przyszłość
Wiceminister Jacek Bogucki zapowiedział, że ministerstwo rolnictwa stara się w Brukseli o uruchomienie nowych mechanizmów, które pozwolą na zwiększenie pomocy dla producentów owoców i warzyw. Trwają także starania o wsparcie producentów trzody chlewnej. Te sektory ucierpiały najbardziej z powodu rosyjskiego embarga. Ogólna ocena działalności ministerstwa jest bardzo dobra.
– Agencja radzi sobie doskonale, zważywszy na sytuację, jaką zastaliśmy w ARR oraz sytuację geopolityczną – powiedział Jacek Bogucki.
Co z konsolidacją?
Bez konkretnej odpowiedzi pozostają pytania na temat ministerialnych planów łączenia rządowych agencji. Ostatnia koncepcja zakłada połączenie Agencji Rynku Rolnego z Agencją Nieruchomości Rolnych wraz z jednoczesnym przekazaniem do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wszystkich funkcji związanych z kompetencjami agencji płatniczych.
– Nie ma pośpiechu, bo wszystko dobrze działa – powiedział obecny na konferencji prasowej wiceminister Jacek Bogucki.
Dobry rok?
Agencja Rynku Rolnego jest kolejną rządową instytucją, która podsumowała ostatnie 12 miesięcy na konferencjach tematycznych pt: #dobryrokwrolnictwie. We wtorek spotkanie dla dziennikarzy organizuje Agencja Nieruchomości Rolnych, a w środę Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. wk