StoryEditor

Jak będzie wyglądała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku?

Na to pytanie odpowie Jerzy Plewa i inni eksperci w Pszczynie podczas dyskusji Dialogu Obywatelskiego dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej państw członkowskich UE. W spotkaniu weźmie udział także dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. 
04.04.2019., 10:04h
Kształt Wspólnej Polityki Rolnej dla całej Unii Europejskiej jest istotny, tym bardziej że stanowi kluczowy filar wspólnoty wszystkich państw członkowskich.

Rolnictwo stanowi jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki europejskiej oraz jest motorem wprowadzania innowacyjności oraz postępu technologicznego wielu dziedzin przemysłu. Rozwój obszarów wiejskich wraz wdrożeniem lub z usprawnieniem systemów szybkiego reagowania na aktualne problemy rolników będzie działaniem priorytetowym. 

Już jutro, w piątek 5 kwietnia 2019 r. w Pszczynie, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się dyskusja dotycząca Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.  Spotkanie poświęcone będzie zasadom funkcjonowania, ochrony i wspierania sektora rolniczego w Polsce i innych krajach członkowskich Unii Europejskiej po 2020 roku. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele organizacji rolniczych z konkretnych branż, Jerzy Plewa, dyrektor generalny w Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Podczas spotkania poruszone zostaną m.in. zagadnienia dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników, form dofinansowania i dopłat oraz ogólnych warunków uczestnictwa  w programach rozwojowych dla obszarów wiejskich. 

Komisja ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego dyskutowała i przegłosowała stanowisko w sprawie reformy WPR po roku 2020. W stanowisku przegłosowanym większością głosów parlamentarzyści odnieśli się do cappingu – czyli określenia górnej granicy dopłat bezpośrednich na 100 tys. euro, a także co do dopłat bezpośrednich – jako płatności podstawowej oraz dopłat powiązanych z produkcją. Przegłosowane stanowisko poparli przedstawiciele organizacji związków rolniczych i spółdzielni z COPA/COGECA. Ale jednocześnie spotkało się ono z miażdżącą krytyką ze strony zielonych, socjaldemokratów, Greenpeace czy WWF (World Wildlife Fund), którzy określili stanowisko komisji jako ogłoszenie upadłości dla klimatu i ochrony zagrożonych gatunków. 

Debatę poprowadzi Karol Bujoczek, Redaktor Naczelny Top Agrar Polska. 
Dialog Obywatelski w Pszczynie organizowany jest z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z burmistrzem Pszczyny. 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy proszą o zapisy na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel.: 660 911 184 do 2 kwietnia 2019 r. W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko oraz nazwę firmy/ instytucji/ organizacji. 

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. listopad 2024 08:51