Oto odpowiedź, przygotowana przez Romana Włodarza, redakcyjnego eksperta VAT: Ponieważ z pytania Czytelnika nie wynika, co chciałby zrobić z działalnością gospodarczą po powrocie do zwolnienia, możemy rozważyć następujące sytuacje. Po pierwsze – nadal prowadzimy gospodarstwo i działalność usługową. Ponieważ zasadą jest jednolity status podatkowy VAT dla działalności rolniczej, a usługi rolnicze są zaliczane do działalności rolniczej, powrót do zwolnienia musi nastąpić jednocześnie dla gospodarstwa i działalności gospodarczej. Powrót do zwolnienia z art. 113 Ustawy o VAT może nastąpić tylko po zakończeniu roku obrachunkowego. Zgłaszając ten fakt do Urzędu Skarbowego (US) do 20 stycznia roku, w który chcemy powrócić do zwolnienia, a powrót do zwolnienia w gospodarstwie rolny może nastąpić z początkiem następnego miesiąca. Po zawiadomieniu US – praktycznie do 31 grudnia br. należy złożyć te oświadczenia, aby z początkiem nowego roku korzystać ze zwolnienia. Oczywiście, w razie potrzeby, podatnik ma obowiązek dokonania korekty VAT, zgodnie z art. 91, od środków trwałych ruchomych (poniżej 5 lat) oraz od budynków (poniżej 10 lat), które teraz będą wykorzystywane do sprzedaży nieopodatkowanej.
Możliwość druga: zamykamy działalność gospodarczą usługową i następnie zawiadamiamy US o powrocie do zwolnienia w zakresie gospodarstwa. W tym wariancie możemy to zrobić z miesiąca na miesiąc; niestety, w związku z likwidacją działalności gospodarczej należy sporządzić spis z natury zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym – w zakresie dotyczącym tej działalności, a nie gospodarstwa. Zakładając, że maszyny z działalności usługowej będą nadal wykorzystywane w gospodarstwie do działalności zwolnionej, nie trzeba sporządzać spisu towarów i materiałów zgodnie z art. 14 Ustawy o VAT, natomiast obowiązuje ewentualna korekta tego podatku od środków trwałych.
- nowości w VAT od 2016 r.;
- zasady ogólne i ryczałt podatku VAT;
- kiedy przejść na zasady ogólne/ryczałt;
- opodatkowanie maszyn nowych i używanych;
- odsprzedaż maszyn używanych i opodatkowanie;
- opodatkowanie przy likwidacji/przekazaniu gospodarstwa;
- rozliczanie VAT za media, gdy nie ma rozdzielności liczników (najczęściej prąd i woda) na dom i część gospodarczą;
- odwrotne obciążenie VAT;
- rozliczanie VAT pomiędzy członkami rodziny, gdy np. dzieci a rodzice/lub mąż a żona są na odmiennych systemach VAT: ryczałcie i zasadach ogólnych VAT;
- VAT przy szacowaniu szkód łowieckich za zniszczone płody rolne;
- stawki VAT za poszczególne sprzedaż z gospodarstwa przy przetworzeniu płodów (np. mleko na ser);
- dziedziczenie zobowiązań VAT przy nagłej śmierci właściciela gospodarstwa, który prowadził szerokie inwestycje odzyskujące VAT na zasadach ogólnych.
Wykładowcą będzie Roman Włodarz, nasz podatkowy ekspert i zarazem prezes Śląskiej Izby Rolniczej. Zaczynamy o 10.00, zakończenie ok. 14.00. W programie przerwa na ciepły posiłek. Koszty uczestnictwa: 50 zł/os. prenumerator „tap”; 150 zł – nieprenumeratorzy i firmy. Zgłoszenia przyjmujemy pod nr. 61 886 29 04. Można wysłać SMS na numer 4321 o treści: PWR.VAT (koszt wg taryfy operatora) lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Partnerem warsztatów są Banki Spółdzielcze SGB. pł