W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, Prezes Grupy Azoty Marcin Kowalczyk, poinformował o zmianach w karcie charakterystyki.
Jak przechowywać saletrę amonową?
Dlatego też przechowywanie saletry amonowej powinno przebiegać w następujący sposób:
- Miejsce składowania musi być zabezpieczone przed wilgocią. Podłoże wykonane z niepalnych materiałów, suche z gładką powierzchnią, która jest pozbawiona kanałów, dziur oraz zagłębień. Dozwolone jest zastosowanie drewnianych palet, które są w nienagannym stanie i niezanieczyszczone produktami ropopochodnymi, azotanem amonu.
- W stosie waga nie może przekraczać masy 300 t. Każdy stos powinien być od siebie oddzielony, a także od ścian, dachu, źródeł ciepła na odległość minimum 1 metra. Dojazd powinien być zapewniony z każdej strony stosu.
- Saletra amonowa powinna być ochroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i ogrzaniem powyżej 30°C.
- Saletra amonowa, która jest w opakowaniach jednostkowych 30 kg, powinna być przechowywana w stosach złożonych z najwyżej dwóch palet, które oddzielone są odpowiednią przekładką, która będzie zapobiegać zsuwaniu się palety i nie będzie powodować mechanicznych uszkodzeń opakowań. (paleta – max 8 warstw na każdej).
- Jeżeli chodzi o opakowania o masie nieprzekraczającej 600 kg, to dopuszcza się krótkotrwałe składowanie 3 warstw opakowań elastycznych typu big-bag, maksymalnie do 6 miesięcy. Musi być to robione z zachowaniem określonych warunków, które są określone w karcie charakterystyki. Po tym czasie należy zmienić obciążenie, przez zmianę liczby warstw na 2 sztuki.
- Nie można składować saletry amonowej razem z innymi materiałami, które są wymienione w punkcie 10.5.
- Nie można składować w pobliżu źródeł ciepła i gorących powierzchni, a także blisko źródeł zapłonu.
- Nie można również składować saletry amonowej z innymi nawozami niż saletrzane.
- Dostęp do miejsc składowania powinien być dozwolony tylko dla osób z upoważnieniem.
Chcesz dowiedzieć się, za ile można kupić teraz saletrę amonową? Przeczytasz o tym TUTAJ!
Bernat Patrycja
na podst: KRIR
Fot: Sierszeńska