Zmiany i zintensyfikowanie prac maszyn na gospodarstwach, zwiększyło zapotrzebowanie na paliwo. Rolnicy, aby zaoszczędzić i pieniądze i czas często przechowują paliwo na terenie gospodarstwa w dużych ilościach.
Musimy pamiętać, że paliwo jest substancją niebezpieczną, a niewłaściwe przechowywanie może skutkować przenikaniem do gleby oraz wód gruntowych. Może stwarzać także zagrożenie wybuchem i pożarem.
Jak przechowywać paliwo?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszczalne jest przechowywanie oleju napędowego na potrzeby własnego gospodarstwa rolnego w zbiornikach naziemnych dwupłaszczowych o pojemności do 5 tys. litrów.
Takie zbiornik dwupłaszczowy musi pomieścić co najmniej 110% projektowanej objętości oleju. Rurociągi i zawory oraz pompa oraz inny osprzęt musi być umieszczony w obrębie płaszcza zewnętrznego lub skonstruowanym systemie bezpieczeństwa gwarantującym nieprzenikanie oleju napędowego do gruntu. Takie zbiorniki muszą być zgłoszone do Urzędu Dozoru Technicznego.
Jeśli zbiornik nie przekracza 2,5 tys. litrów, to na tym kończą się formalności, jeżeli zbiornik jest większy, to co dwa lata konieczne jest przeprowadzenie odpłatnych badań.
Zobacz także: Obowiązkowe e- faktury dla rolników! Od kiedy i na jakich zasadach?
Zbiornik musi być postawiony z dala od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w odległości co najmniej 10 metrów od nich, a także nie bliżej niż 5 metrów od innych obiektów budowalnych i granicy sąsiedniej działki.
- Odległości te mogą być o połowę mniejsze, gdy pomiędzy zbiornikiem a tymi obiektami zastosowano ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej co najmniej REJ 120. Miejsce składowania paliwa powinno być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych oraz dzieci. Punkt składowania paliw musi być zabezpieczony przed działaniem otwartego ognia, oświetlony światłem naturalnym, wentylowany oraz zbudowany z materiałów niepalnych. Powierzchnia, na której stawia się zbiornik, powinna być wyrównana oraz utwardzona. Odpowiednie usytuowanie, z m.in. dala od często uczęszczanych ciągów komunikacyjnych, zabezpiecza zbiornik przed zniszczeniem mechanicznym, a w konsekwencji ciecz przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem - czytamy dalej na strone KRUS.
Mniejsze ilości paliwa należy przechowywać w:
- urządzeniach, instalacjach przystosowanych do tego celu, wykonanych z materiałów, co najmniej trudno zapalnych, odprowadzających ładunek elektryczności statycznej, wyposażonych w szczelne zamknięcie i zabezpieczonych przed stłuczeniem;
- garażach dużych (powyżej 100m2) dopuszczalne jest przechowywanie paliw tylko wtedy, gdy są one niezbędne do eksploatacji pojazdu i są przechowywane w opakowaniach jednostkowych wykorzystywanych w handlu detalicznym;
- garażach małych (poniżej 100 m2) wolnostojących, wykonanych z materiałów niepalnych dopuszczalne jest przechowywanie do 200 l oleju napędowego lub benzyny, zaś w innych garażach niż wolnostojące ilości do 60 l.
- naczyniach metalowych lub innych dopuszczonych do tego celu posiadających szczelne zamknięcie.
Bernat Patrycja
na podst. KRUS
Fot: archiwum redakcji