StoryEditor

Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zamiany w polskim rolnictwie?

Tuż przed kolejną reformą unijnej polityki rolnej trzeba spojrzeć na dotychczasowe sukcesy i porażki oraz faktyczny wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na polskie rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich.
05.03.2018., 15:03h
Debatę ekspercką poświęconą tym zagadnieniom zorganizowała EURACTIV.pl wraz z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Jakie płyną z niej wnioski? Głos w dyskusji zabierali zarówno przedstawiciele unijnych instytucji jak i naszego rządu, Parlamentu i instytucji wdrażających w Polsce WPR.  Generalnie ocena dotychczasowych rezultatów wdrażania WPR jest pozytywna – są jednak pewne „ale”.

Jerzy Plewa, dyrektor DG AGRI uważa, że rozwój polskiego rolnictwa i całej branży spożywczej to jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów naszego członkostwa w UE. Wskazują na to dane.

– W 2006 roku z Polski wyeksportowano produkty rolno-spożywcze o wartości 7 mld euro, w 2017 roku dodatni bilans handlu tymi produktami a wiec nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 9 mld euro – argumentował dyrektor Plewa.

Z kolei poseł Jan Krzysztof Ardanowski z PiS podkreślał, że dzięki WPR do polskich rolników popłynęły fundusze, których polski rząd bez wsparcia UE nie byłby w stanie nigdy zapewnić. Zdaniem Ardanowskiego, dużą korzyścią z członkostwa jest też harmonizacja standardów jakościowych z przepisami unijnymi, co pozwala dziś tak dob...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. grudzień 2024 23:01