StoryEditor

Jak wygląda nasz handel z Ukrainą, Federacją Rosyjską i Białorusią?

Import żywności z Ukrainy do Polski przez pierwsze 5 miesięcy tego roku wzrósł 2,5 krotnie. Podobnie jest z Białorusią. Import rośnie a eksport załamał się i jest o prawie połowę mniejsze niż rok wcześniej. Wojna na Ukrainie odciska swoje piętno na wymianie handlowej ze Wschodem. 
19.07.2022., 14:07h
Ministerstwo rolnictwa przedstawiło wstępne dane handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi z Ukrainą, Federacją Rosyjską oraz Białorusią w okresie I-V 2022 r. 

Ukraina

Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Ukrainy roku była na poziomie 337 mln euro, oznaczało to wzrost o 6,4% w porównaniu z analogicznym okresem 2021. Tym samym sprzedaż do Ukrainy stanowiła około 1,9% polskiego eksportu rolno-spożywczego ogółem (14 miejsce). Główne towary importowane do Polski z Ukrainy to: sery i twarogi, karma dla psów i kotów, kawa, mięso wieprzowe, chleb i czekolada. 

W tym samym okresie wartość importu z Ukrainy do Polski towarów rolno-spożywczych była na poziomie 676 mln euro, a to oznacza 2,5-krotny wzrost w stosunku do pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku. W ogólnej wartości importu żywności do naszego kraju, towary sprowadzone z Ukrainy stanowiły 5,4% (4 miejsce). 

Co kupujemy od Ukraińców? Przede wszystkim olej słonecznikowy (udział w całkowitym imporcie z Ukrainy 24,2%) oraz kukurydzę (18,1%), olej sojowy (14,3%),  makuchy, m.in. z nasion słonecznika, rzepaku (12,7%), orzechy i owoce mrożone (4,9%).

Bilans wymiany...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:35