Wnioski w ramach tego poddziałania można składać osobiście w ARiMR, przez upoważnioną osobę za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, przesyłką poleconą lub elektronicznie w oddziałach regionalnych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce realizacji operacji. Rozliczenie wszystkich operacji ma nastąpić do 30 czerwca 2025 r., gdyż program wydłużono o dwa lata.
Główne zmiany w programie dotyczą większego wsparcia dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich, ułatwienia dostępu do usług związanych z rolnictwem oraz leśnictwem oraz ograniczenia niekorzystnego oddziaływania gospodarki rolnej na środowisko naturalne. Wyjątkowo premiowane będą takie działania jak:
- ograniczenie zużycia środków ochrony roślin,
- zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi,
- nowoczesne zarządzanie stadem zwierząt.
Usługi rolnicze wspomagające - 01.61.Z, 01.62.Z, 01.63.Z
Zmiany obejmują dotychczasową działalność z zakresu usług rolniczych w celu wsparcia: produkcji roślinnej oraz chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, prowadzenia usług po zbiorach (kody Polskiej Klasyfikacji Działalności odpowiednio: 01.61.Z, 01.62.Z, 01.63.Z). Od 24 czerwca 2022 roku, w kategorii działalność usługowa wspomagająca będzie można ubiegać się o pomoc w czterech nowych zakresach.
1. Usługi związane z leśnictwem - 02.40.Z
Dofinansowanie dotyczy także usług związanych z leśnictwem i dotyczy zakupu lub kosztów związanych z umową leasingu, zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń służących do działalności w ramach świadczenia usług leśnych.
2. Usługi związane z zabezpieczaniem/utrzymaniem urządzeń wodnych - 42.21.Z, 42.91, 01.61.Z
Dotacje wspierające rozwój działalności gospodarczej wykonywanej m.in. dla spółek wodnych, których członkami są rolnicy oraz ich związków, w ramach:
- 42.21.Z Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych,
- 42.91.Z Roboty związane z budową obiektów inżynierii wodnej,
- 01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną.
3. Usługi związane z myciem i dezynfekcją – nowe zakresy usług na miarę nowych czasów
Dotyczy wsparcia rolników w minimalizowaniu zagrożeń spowodowanych występowaniem bakterii, wirusów i grzybów poprzez rozwój usług w zakresie mycia i dezynfekcji:
- budynków produkcyjnych, gospodarczych, inwentarsko-składowych;
- urządzeń, maszyn i pojazdów rolniczych;
Kody PKD nowych działań: 81.22.Z - Specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych oraz 81.29.Z - Pozostałe sprzątanie.
4. Usługi związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych
Poszerzono o usługi w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych, według PKD odpowiednio:
- 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem,
- 62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,
- 62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych.
Big Data i sztuczna inteligencja
Współczesne rolnictwo to nowe wyzwania związane ze stosowaniem nowoczesnych technologii, które opierają się na sztucznej inteligencji i Big Data. Nowe przepisy mają ułatwić premiowanie ich wykorzystywania w polskim rolnictwie. Dlatego w ramach dotacji na rozwój przedsiębiorczości rolniczej przyznane środki można przeznaczyć na zakup:
- stacji bazowych służących do przesyłki danych, np. LoRaWan,
- sensorów, urządzeń i czujników do pomiaru wilgotności gleby, zasolenia gleby, temperatury, jakości powietrza, jakości wody, urządzeń sterujących, pedometrów i akcelerometrów,
- dronów do inspekcji infrastruktury (np. ogrodzeń, zadaszeń, wodopojów),
- stacji meteo.
- a także laptopa, tabletu, serwera,
- czy gotowych rozwiązań wspomagających wdrażane technologie cyfrowe (maksymalnie 20% pozostałych kosztów kwalifikowalnych).
Jednakże, nie będzie można z tych środków sfinansować rozbudowy infrastruktury sieci 5G i sieci światłowodowej.
Warunki otrzymania dofinansowania
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w ramach usług rolniczych i leśnych muszą posiadać wpis do odpowiednego rejestru (CEIDG, KRS), albo statut lub umowę w zależności od podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy. Dodatkowo dokumentację świadczenia usług na kwotę co najmniej 20 tys. złotych brutto (np. fakturami).Dofinansowania na rozwój usług leśnych dotyczą mikro- i małych przedsiębiorstw, które są obecne w branży min. 2 lata przed złożeniem wniosku.
Na realizację projektów z zakresu usług melioracyjnych, mycia i dezynfekcji oraz wykorzystania technologii cyfrowych o pomoc mogą ubiegać się:
- podmioty już wykonujące określony rodzaj działalności gospodarczej,
- podmioty, które taką działalność dopiero zamierzają podjąć, ale poprzez rozszerzenie oferowanych usług.
- osoby, które zamierzają rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej np. po raz pierwszy, ale działalność gospodarcza musi zostać zarejestrowana nie później niż do dnia złożenia pierwszego wniosku o płatność i podjęcia jej wykonywania nie później niż do dnia złożenia wniosku o płatność ostateczną.
Składanie wniosków odbywać się będzie na zasadzie: 1 wniosek – 1 zakres usług. Dodatkowo nie będzie możliwe ubieganie się o pomoc jednocześnie w zakresie usług rolniczych oraz zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych.
Refundacja obejmuje
- do 65% kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia - w zakresie usług związanych z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych oraz w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych zwiększona jest wysokość refundacji
- 50% - dla usług rolniczych, leśnych oraz mycia i dezynfekcji.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. Envato Elements