StoryEditor

Jak zmieniła się polska wieś na przestrzeni 100 lat?

Minął drugi dzień konferencji "Sto lat rozwoju polskiej wsi. Interdyscyplinarny dialog międzypokoleniowy" organizowanej przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Tematem był rozwój polskiej wsi od 1918 r do 2018 r.  
11.10.2019., 16:10h
– By ocalić w pamięci od zapomnienia, wszystkie z przeszłości wspomnienia zasłyszane, zapamiętane z domu rodzinnego i gospodarstwa po rodzicach odziedziczonego. Postanowiłem to wszystko spisać na papierze z szacunku dla historii, w nadziei i dobrej wierze – rozpoczął drugi dzień konferencji „Sto lat rozwoju polskiej wsi. Interdyscyplinarny dialog międzypokoleniowy” red. Karol Bujoczek, słowami jednego z autorów pamiętników, o których dzisiaj rozmawiano podczas debaty „Dokumenty osobiste jako źródło… czy tylko wiedzy: ich nowe formy i możliwości wykorzystania”. 

Konferencja „Sto lat rozwoju polskiej wsi” zobrazowała prace projektu badawczego realizowanego przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, którego tematem był rozwój polskiej wsi w latach 1918-2018. Bodźcem do podjęcia działań mających na celu podsumowanie zmian jakie zaszły w polskim rolnictwie była rocznica stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Debatę moderowała dr Sylwia Michalska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz dr Wojciech Doliński z Instytutu Socjologii, Uniwersytetu Wrocławskiego. Dyskutowano o formie pamiętnikarskiej, dokumentacji zmian zachodzących na polskiej wsi. 

Publikacja „Pamiętniki mieszkańców wsi” powstała przy współpracy IRWiR PAN z Polskim Wydawnictwem Rolniczym. Bohaterowie wspomnień opisują trudy codziennych prac, ale także o jej ogromnej wartości, a także o ziemi. 
Dzięki tej publikacji prawda o życiu rolników i mieszkańców wsi mogła dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Wystawa 


Po debacie nastąpiło otwarcie wystawy prezentującej fotografie oraz fragmenty pamiętników nadesłanych w ramach konkursu „100 lat mojego gospodarstwa”, zorganizowanego w 2018 r. przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze. Wystawę można obejrzeć do 2 listopada 2019 r. w budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 10:21