Drogi asfaltowe częściowo pozbawione są poboczy, a droga gruntowa traci określoną w planach szerokość, często dochodzi ponadto do zaorywania rowów melioracyjnych.
Zaorywanie drogi jest karalne
Jak wynika z zapisów prawa, obowiązuje zakaz dokonywania w pasie drogowym, wszelkich czynności, które mogłby wpłynać na niszczenie lub uszkodzenie drogi.
Zobacz także: Jaka kara dla rolnika za brak okrywy glebowej w ekoschemacie?
- W szczególności zabrania się zaorywania lub zwężania w inny sposób pasa drogowego oraz umieszczania urządzeń, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego (dotyczy to również składowania materiałów, w tym kamieni polnych) - Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o drogach publicznych.
Jaka kara za zaoranie drogi?
Według kodeksu karnego, za niszczenie, przesuwanie czy celowanie ukrywanie znaków granicznych grozi kara grzywny, ograniczenie wolności lub jego pozbawienie. Sąd może również zażądać usunięcia szkody i przywrócenia dawnych oznaczeń.
Za zaoranie lub zwężenie pasa drogowego, lub przydrożnego grozi kara grzywny w wysokości 1000 złotych, lub kara nagany. Jeżeli jednak droga lub pobocze jest trwale zniszczona, lub uszkodzona, przepisy przewidują karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Gdzie zgłosić zaoranie drogi?
W przypadku wystąpienia sytuacji nagminnego łamania powyższych przepisów i zaleceń, sprawcy będą zgłaszani na policję.
Bernat Patrycja
Fot: AI