StoryEditor

Jaka pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę w 2019 roku?

W Sejmie ostra debata o suszy. Rolnicy domagali się informacji od rządu co robi, aby pomóc rolnikom poszkodowanym przez suszę. Wszystko wskazuje na to, że formy pomocy będą identyczne jak w poprzednich latach.
15.05.2019., 14:05h
W przedstawionej informacji o podejmowanych przez rząd działaniach w związku z zagrożeniem wystąpienia suszy rolniczej resort rolnictwa zapewnił, że na bieżąco monitoruje stan zagrożenia wystąpienia suszy w uprawach rolnych.

- Jednocześnie wspólnie z Czechami i Słowacją rząd przygotował wystąpienie do Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia wsparcia z budżetu Unii Europejskiej dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną susze - mówił wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.  

Jakie formy pomocy dla poszkodowanych rolników?


Resort rolnictwa poinformował również, że przygotował rozporządzenie w sprawie przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Pozostałe formy pomocy są standardem dostępnym dla rolników co roku:
  • kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji,
  • udzielenie przez KRUS odroczenia terminu płatności składek lub ich rozłożenia na raty,
  • udzielenie przez KOWR odroczenia terminu płatności rat za sprzedaż lub dzierżawę ziemi lub rozłożenia ich na raty,
  • udzielenie przez samorządy ulg w podatku rolnym.
Z kolei decyzja odnośnie uruchomienia dodatkowej pomocy będzie mogła zostać podjęta po oszacowaniu strat przez komisje powołane przez wojewodów.

Głosy rolniczych związkowców

Wystąpienia przedstawicieli rolniczych związków zawodowych były bardzo ostre. Zwracano uwagę, że problem braku opadów staje się coroczną rzeczywistością rolników.

- Co zamierzacie zaoferować rolnikom poszkodowanym przez suszę oprócz standardu, który jest co roku i który nam rolnikom się należy - mówił Władysław Serafin z Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. 

- Gdzie jest minister rolnictwa? Pewnie znowu jeździ po Polsce i lansuje Prawo i Sprawiedliwość - wykrzykiwał Marcin Bustowski z ZZR „Solidarni”, który ponownie zaapelował do rządu o wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Jego zdaniem z powodu suszy banki odbierają rolnikom maszyny rolnicze,  gdyż nie są w stanie spłacać kredytów.

- Wy nadal nie rozumiecie, że susza jest problemem. A co z pomocą za zeszły rok - dopytywał Krzysztof Tołwiński z Federacji Gospodarstw Rolnych.

W odpowiedzi wiceminister Romanowski poinformował, że w zeszłym roku zostało złożonych 268 tys. wniosków o pomoc suszową. Straty jakie ponieśli gospodarze wycenione wówczas na 8 mld zł, a wysokość odszkodowań przekroczyła 2 mld, co jest najwyższa pomoc dla ofiar suszy w Europie.  wk

Fot. Daleszyński
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 21:07