StoryEditor

Jakie plany ma szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski?

O pomocy covidowej, ASF oraz założeniach WPR na kolejną siedmiolatkę rozmawiamy z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim.
Panie ministrze, cała gospodarka jest pod wpływem koronawirusa, na ile ministerstwo ocenia straty w rolnictwie na skutek pandemii?
J.K.A.: COVID-19 dotknął gospodarkę w różnym stopniu, ale oszacowanie strat w rolnictwie jest niemożliwe. Koronawirus nie uderzył w uprawy rolne, bo rolnikom udało się wykonać większość prac. Najbardziej ucierpieli rolnicy i przetwórcy eksportujący swoje towary, z powodu zapaści w transporcie. Ale na szczęście to się zmienia. Już dane z końca maja pokazują, że eksport z Polski bardzo wzrósł. Może się okazać, że na koniec roku osiągniemy poziom porównywalny z ubiegłym rokiem. Wspieramy eksport, mobilizując naszych ambasadorów, którzy na bieżąco informują ministerstwo o zapotrzebowaniu na żywność w różnych częściach świata.  

Czy obecna pomoc covidowa nie jest za bardzo rozmyta? Mam wrażenie, że chce się pomóc wielu gospodarstwom, a niekoniecznie tym, którzy rzeczywiście w czasie lockdownu ucierpieli najbardziej…
J.K.A.: Najpierw trzeba było zdobyć środki na to, byśmy mogli pomóc. Niestety, początkowo Komisja Europejska pokazała nam puste kieszenie… Po ciężkich bojach Komisja zgodziła się przeznaczyć 2% środków z PROW, czyli 274 mln euro – ok. 1,2 mld zł – na pomoc covidową. Oczywiście, wszystkie grupy rolników domagają się wsparcia. Staram się tę pomoc jednak zawęzić, zdając sobie sprawę, że nie wszyscy będą zadowoleni. Najbardziej ucierpiały sektory bezpośrednio zależne od eksportu, jak producenci żywca wołowego, ale też jagnięciny i baraniny dotkliwie odczuli spadek ceny. Dodatkowo dochodzi sektor mleka…

… tu na szczęście spadek cen był dosyć łagodny…
J.K.A.: … trudno powiedzieć, czy to było zachowanie podmiotów skupujących – spółdzielni mleczarskich, które często ze spółdzielczością nie mają nic wspólnego poza nazwą, czy był to rzeczywiście efekt rynkowy. Tak czy tak, chcemy producentom mleka pomóc. Kolejne sektory to wieprzowina i drób. Producenci świń ucierpieli z powodu presji żywca i wieprzowiny z Niemiec, po zamknięciu dużego zakładu mięsnego w Niemczech. Najbardziej skomplikowana jest sytuacja drobiarzy. Unia Europejska od zawsze wyznaje zasadę, że producentom drobiu się nie pomaga, gdyż jest to bardziej przemysł niż rolnictwo. Jest to krótki cykl produkcyjny i z założenia drobiarze mają możliwość dopasowania się do aktualnej koniunktury…

Cały wywiad z ministrem rolnictwa przeczytasz we wrześniowym numerze „top agrar Polska” od str. 22.

Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 20:25