Do ostatniego dnia lutego renciści i emeryci otrzymają z KRUS roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach PIT-11A za 2024 rok. Okazuje się, że nie zawsze podatnik musi składać zeznanie podatkowe.
Kiedy rencista lub emeryt nie musi składać zeznania podatkowego?
Podatnicy, którzy odbiorą jedynie PIT-40A za rok 2024, a nie korzystają z ulg podatkowych i nie uzyskali innych dochodów, które mają wpływ na kwotę podatku przedstawioną przez KRUS w PIT-40A, nie muszą składać zeznania podatkowego. Jeśli podatnik chciałby rozliczyć się z małżonkiem lub skorzystać z ulg i odliczeń, np. z ulgi rehabilitacyjnej, to będzie zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe.
Kiedy rencista lub emeryt musi złożyć zeznanie podatkowe?
Zdarza się jednak, że rencista czy emeryt otrzyma informację PIT-11A z dochodami do opodatkowania. W tym przypadku będzie musiał złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego. Podobnie, gdy otrzyma inne PIT-y, które będzie trzeba uwzględnić w swoim zeznaniu. – Jeśli dochody wykazane na informacjach od płatników stanowią Twoje jedyne dochody, to właściwym formularzem do rozliczenia jest PIT-37 – podaje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Podsumowując, podatnik, który oprócz emerytury czy renty w 2024 roku uzyskał inne dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, chciałby skorzystać z ulg, odliczeń lub opodatkować swoje dochody z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci albo wdowa czy wdowiec, to musi złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 lub PIT-36 (w zależności od źródeł dochodu) do 30 kwietnia 2025 roku.
Sposoby na złożenie zeznania podatkowego
Najczęściej poleca się skorzystanie z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, ponieważ w tym miejscu znajduje się automatycznie wygenerowane zeznanie. Zeznanie podatkowe można także złożyć elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje lub tradycyjnie w formie papierowej – poprzez wysyłkę pocztą lub osobistą wizytę w urzędzie skarbowym. Okazuje się, że podatnicy mają czas do 30 kwietnia, aby ustosunkować się do tego, co generuje system. – Jeśli nie złożysz zeznania w usłudze Twój e-PIT, nie odrzucisz go, albo nie złożysz zeznania w inny sposób (np. papierowo), zeznanie przygotowane w usłudze Twój e-PIT zostanie zaakceptowane automatycznie z upływem 30 kwietnia – podaje KAS.
Przeczytaj także: 800 plus – ważny termin dla rolników mających dzieci!
Zwrot nadpłaty oraz rozliczenie niedopłaty podatku
Dla zeznań złożonych elektronicznie zwrotu nadpłaty podatku można spodziewać się do 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin ulega wydłużeniu, nawet do 3 miesięcy. Wszelkie niedopłaty należy uregulować do 30 kwietnia. Niedopłata wynikająca z PIT-40A zostanie pobrana przez organ rentowy z emerytury lub renty wypłacanej za marzec lub kwiecień 2025 roku.
1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)
Coraz więcej osób korzysta z możliwości przekazania 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Jeśli podatnik otrzymał PIT-40A i nie musi składać zeznania podatkowego, a chciałby wspomóc osobę lub instytucję, przekazując 1,5% podatku, może złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 albo oświadczenie PIT-OP w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Jeśli podatnik chce przekazać 1,5% podatku na wciąż widniejącą w wykazie OPP, którą wskazał w rozliczeniu za rok 2023, to urząd skarbowy może ten manewr wykonać za podatnika.
Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa
fot. envato elements