StoryEditor

Jarmark w Skaryszewie bez handlu rzeźnego

Jarmark koni w Skaryszewie, poza piękną i długą tradycją, od kilku lat kojarzony jest także z handlem końmi na rzeź. W tym roku organizatorzy postanowili zmienić formułę targów, a z imprezy zrobić święto przyjaciół koni.
08.02.2018., 13:02h
Jarmark konny “Wstępy” to najstarsze tradycyjne wydarzenie tego typu w Europie. Legenda mówi, że król Władysław Jagiełło nadał miastu prawa targowe za podarowane rycerzom grunwaldzkim konie. Jarmark odbywa się tam od 1432 roku w pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej (stąd nazwa imprezy). Chociaż tradycja jest długa, z roku na rok koni na jarmarku ubywa, a nagrania sprzedawanych na targu rzeźnym koni nie przynoszą sławy wydarzeniu. Władze miasta i organizatorzy postanowili wprowadzić kilka zmian w formule targów.

Święto przyjaciół koni


Samorząd Skaryszewa, współpracując z Fundacją Centurus, postanowił zmienić kierunek jarmarku i uczynić go świętem przyjaciół koni, a samo miasto uczynić miejscem związanym z końmi przez cały rok.

Pierwszą i główną ze zmian jest wstrzymanie handlu końmi rzeźnymi. Burmistrz miasta przyznaje, że chociaż formalnie nie można zabronić sprzedaży koni na rzeź poza targami, samorządowcy wprowadzili kilka zmian, które utrudnią transakcje w czasie trwania jarmarku.

Przede wszystkim na teren imprezy nie wjadą auta cięższe niż 7,5 t. Nie będzie można wyprowadzić koni z targowiska i parkingu do załadunku zwierząt, a każde zwierze musi posiadać świadectwo zdrowia. Czuwać będzie Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Inspekcja Transportu Drogowego i Policja. Teren jarmarku zostanie otwarty dopiero o 5 rano.
– Naszym celem jest ukrócenie cierpienia zwierząt oraz zdjęcie ze Skaryszewa powstałego przez ostatnie lata odium końskiego piekła – mówi Burmistrz Ireneusz Kumięga – Chociaż udział handlarzy końmi rzeźnymi w imprezie sukcesywnie maleje, chcemy jednak pozbyć się ich całkowicie, a z naszej imprezy uczynić święto przyjaciół konia.

To dopiero pierwszy krok, ale organizatorzy są zdeterminowani, by akcja zakończyła się sukcesem.
– Jesteśmy świadomi tego, że wprowadzane zmiany to tylko jeden z wielu etapów – mówi  Marek Pietrusiak z Fundacji Centaurus – Handlu rzeźnego końmi nie wyeliminujemy całkowicie, ale będziemy starali się go ukrócić i pilnować humanitarnego traktowania zwierząt. Stąd apel do wszystkich fundacji i przyjaciół koni, którzy swym wysiłkiem nagłośnili problem skaryszewskich koni – potrzebujemy wsparcia, ludzi, którzy będą uważnie obserwowali i reagowali na niewłaściwe traktowanie koni, a zwłaszcza na przypadki prób handlu końmi na rzeź.

Organizatorzy są świadomi, że zmiana statusu konia na zwierzę towarzyszące nie jest działaniem łatwym i może stwarzać wiele trudności.
– Zbyt agresywne działania czy negatywne emocje mogą zniechęcić pozostałe samorządy do współpracy i wprowadzania szybkich zmian – twierdzi Pietrusiak – Wspierajmy tych, którzy w ramach obowiązującego prawa chcą coś zmienić. Rozmawiajmy, przekonujmy, przedstawiajmy inne możliwości. Zmiana jest możliwa, ale do tego niezbędny jest dialog i czas.

Tegoroczny jarmark odbędzie się 19 i 20 lutego w godzinach od 5.00-16.00. Będzie można obejrzeć pokazy koni i występy artystyczne. W czasie “Wstępów” można kupić niezbędne sprzęty do pielęgnacji i opieki nad końmi.

al
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. styczeń 2025 08:13