StoryEditor

Jedwabny Szlak wiedzie przez Poznań

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu trwa międzynarodowa konferencja połączona z IV Forum w ramach SAERIA, podczas którego spotykają się naukowcy największych uczelni rolniczych z Chin oraz wielu innych krajów położonych wzdłuż historycznego Jedwabnego Szlaku.
25.09.2019., 13:09h
Czym jest SAERIA? Z języka angielskiego – Silkroad Agriculture Education and Research Innovation Alliance – jest pozarządową, niekomercyjną i międzynarodową platformą współpracy, do której dobrowolnie dołączają uniwersytety rolnicze, instytucje i przedsiębiorstwa z krajów oraz regionów wzdłuż Jedwabnego Szlaku działające na rzecz rozwoju edukacji rolniczej oraz badań technologicznych regionu.

Instytucje zrzeszone w ramach SAERIA organizują fora współpracy rolno-edukacyjnej i badawczej. Forum po raz pierwszy odbywa się w Polsce, a gospodarzem IV już edycji połączonej z międzynarodową konferencją „Transfer technologii w rolnictwie – od badań uniwersyteckich po innowacje” jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
– Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu został uhonorowany organizowaniem IV Forum w ramach SAERIA oraz międzynarodowej konferencji. Jesteśmy aktywnym uczestnikiem tej organizacji. Co roku gościmy na naszej uczelni przedstawicieli chińskich uniwersytetów – podkreślał prof. Dr hab. Jan Pikul, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Celem konferencji jest zacieśnienie współpracy w dziedzinie edukacji, badań i wymiany kulturalnej między uniwersytetami, instytutami badawczymi i przedsiębiorstwami związanymi z branżą rolniczą. W spotkaniu biorą udział wybitni naukowcy z wielu krajów nie tylko z Chin, ale także m.in. z Kazachstanu, Serbii, Pakistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Mongolii, Rosji oraz oczywiście także z Polski.
– To spotkanie przedstawicieli świata naukowego z krajów położonych na historycznym Jedwabnym Szlaku stanowi podwaliny do współpracy, wymiany doświadczeń oraz transferu technologii w rolnictwie. Mimo, że dzieli nas z Polską wiele tysięcy kilometrów, jednak nasze narody mają ze sobą wiele wspólnego. Chiny mają ogromny potencjał w sektorze rolnym i chcemy współpracować na arenie międzynarodowej – podkreślał prof. WU Pute, Rektor i Przewodniczący Senatu Północno-Zachodniego Uniwersytetu Rolniczo-Leśnego w Yangling, Shaanxi w Chinach.

Spotkanie odbywa się w budynku Biocentrum oraz Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W programie konferencji przewidziane są obrady gdzie prezentowane będą referaty i postery. Przygotowywane są też stoiska informacyjne. W części terenowej przewidziane jest zwiedzane gospodarstwa doświadczalnego w Przybrodzie należącego do UP w Poznaniu, wizyta w biogazowni oraz w sadzie z nowoczesną infrastrukturą przechowalniczą.

Spotkanie potrwa do 28. września 2019 r.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 13:38