Rolnicze postulaty
Podczas wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami NSZZ RI „Solidarność”, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna”, Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona” i Związku Zawodowego „Korona” związkowcy skierowali do obu Panów następujące postulaty:
- wprowadzenie kaucji (cła) na zboże wjeżdżające do Polski
- utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub granic krajów trzecich, a w przypadku takich możliwości stworzenie systemu konwojów tranzytowych (monitoring pojazdów GPS do miejsca docelowego).
- rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiające kontrolowanie punktów skupu zbóż i innych podmiotów skupujących płody rolne.
- natychmiastowe uruchomienie skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej, rocznej cenie GUS
Rolnicy postulowali także ochronę gospodarstw rodzinnych poprzez:
- zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa,
- wprowadzenie klauzuli ochronnej przez KE na podstawie rozporządzenia UE 870/2022,
- wprowadzenie programu oddłużeniowego dla rolników, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie gdyż obecne programy są niewystarczające,
- wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników.
Związkowcy chcą także utrzymania opłacalności produkcji rolniczej poprzez:
- wprowadzenie paliwa rolniczego na wzór krajów UE,
- obniżenie cen nawozów azotowych do poziomu ok. 2500 zł,
- wprowadzenie wakacji kredytowych obniżenie oprocentowania kredytów rolniczych oraz wprowadzenie kredytów niskooprocentowanych maksymalnie 2% (na przykładzie kredytów mieszkaniowych) na bezpośrednią produkcję rolną.
- zmniejszenie poziomu cen energii dla gospodarstw rolnych oraz (małych średnich) zakładów przetwórczych.
Związkowcy wydają komunikat i podtrzymują pogotowie strajkowe
Dwa dni po spotkaniu z szefami rządu NSZZ RI Solidarność wraz z innymi Związkami wydała komunikat, w którym poinformowała, że otrzymała od wicepremiera Kowalczyka odpowiedzi na swoje postulaty i w związku z ich treścią podtrzymuje pogotowie strajkowe.
- W związku z otrzymanym pismem w imieniu pogotowia strajkowego rolników, uprzejmie informujemy, że podtrzymujemy utworzone pogotowie strajkowe. W dalszym ciągu będziemy prowadzić trójstronny dialog z Premierem i MRiRW w celu osiągnięcia szerszych zmian i regulacji w dziedzinie gospodarki rolnej naszego kraju oraz będziemy monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów - czytamy w komunikacie.
Związkowcy dodają, że sytuacja rolników w wielu obszarach omawianych podczas spotkania tj. sytuacji na rynku zbóż, nawozów czy produkcji trzody chlewnej wymaga pilnej interwencji Państwa. Podobnie w przypadku kwestii zadłużenia rolników.
- Przygotowana ustawa oddłużeniowa w praktyce nie funkcjonuje a rosnące koszty zaciągniętych przez rolników kredytów w wielu przypadkach doprowadzają gospodarstwa do ruiny. W tym obszarze potrzeba mądrych, skutecznych i pilnych działań. To od tego zależy czy polskie gospodarstwa rolne przetrwają.
Mimo zapewnień o działaniach i zrozumieniu naszych problemów, nie zapominamy w jak trudnej sytuacji znajdują się obecnie polskie gospodarstwa rolne. W związku z powyższym, w dalszym ciągu będziemy zdecydowanie naciskać na rząd, proponować rozwiązania a w przypadku braku dialogu i kompromisu będziemy manifestować nasze niezadowolenie wychodząc na ulice i obierając inne formy protestu.
Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Ale w wymiarze gospodarczym, wojna o bezpieczeństwo żywnościowe toczy się także teraz w Polsce- to walka o utrzymanie polskich gospodarstw rolnych - pisze w zakończeniu komunikatu Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”
Co wicepremier Kowalczyk odpisał rolniczym związkowcom?
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zgodnie z obietnicą złożoną na spotkaniu ze związkowcami przysłał odpowiedzi na ich postulaty na piśmie. Są one następujące:
Postulat rolników: Wstrzymanie niekontrolowanego napływu zbóż do Polski z Ukrainy
Odpowiedź ministra Kowalczyka: Zboże z Ukrainy jest ewidencjonowane i kontrolowane. Do Polski z Ukrainy napływa jedynie zboże: nasienne kontrolowane przez PIORIN, paszowe - przez Inspekcję Weterynaryjną oraz konsumpcyjne - przez IJHARS. W porozumieniu z Rządem Ukrainy został zastopowany niekontrolowany napływ tzw. zboża technicznego. Obecnie nie ma już takiej kategorii jak zboże techniczne. Wzmocnione zostaną kontrole jakości napływającego zboża, w tym zawartości pozostałości pestycydów. W tym celu zostały zakupione specjalistyczne urządzenia - chromatografy.
Postulat rolników: Utrzymanie opłacalności produkcji rolniczej.
Odpowiedź ministra Kowalczyka: Analizowane są możliwości zastosowania specjalnego znakowania paliwa przeznaczonego do produkcji rolnej, a obecnie zostanie zwiększony zwrot części akcyzy do 1,20 zł/litr. Ponadto Rząd wystąpi z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zgodę na zwiększoną dotację do paliwa rolniczego (ponad akcyzę) w kwocie do 2,50 zł./1 litr jako rekompensatę za wzrost cen. Problem jest wywołany przez napaść Rosji na Ukrainę i zastosowanie przez agresora szantażu gazowego. Są prowadzone prace nad systemem wsparcia, który wpłynąłby na obniżenie kosztów produkcji nawozów. W tej sprawie są prowadzone rozmowy z przedstawicielami zakładów azotowych. W sprawie wakacji kredytowych dla rolników niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej na traktowanie gospodarstw rolnych tak jak gospodarstw domowych. Wówczas byłyby możliwe mechanizmy dotyczące tych drugich. O taką zgodę do Komisji Europejskiej wystąpili: Premier Mateusz Morawiecki i Wicepremier Henryk Kowalczyk.
W zakresie opłacalności produkcji rolnej istotne jest także dalsze, aktywne poszukiwanie rynków zbytu poza Unia Europejską poprzez działania dyplomatyczne i obecność na międzynarodowych targach i wystawach, szczególnie w krajach Dalekiego Wschodu. Kolejne działania dotyczą rozszerzenia możliwości oddziaływania na rynkach przez Krajową Grupę Spożywczą. W tym zakresie chodzi o rozszerzenie m.in. możliwości handlu nawozami, zbożem i odbudowę lokalnego przetwórstwa, jak chociażby w przypadku zakładu produkcji granulatu chmielowego.
Co do Funduszu Gwarancji Rolnych odpowiedni projekt ustawy został już przygotowany i w najbliższym czasie powinien trafić do konsultacji społecznych. Realnym terminem wejścia w życia tej ustawy jest przełom kwietnia i maja br. Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest wyjątkowo trudna i dlatego będą kontynuowane programy wsparcia producentów świń.
Postulat rolników: Obrona rolników z Piotrkowa Trybunalskiego
Odpowiedź ministra Kowalczyka: Wspólnie ze związkami zawodowymi i organizacjami rolniczymi złożę stosowne pismo do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w przedmiotowej sprawie.
Trwa wymiana pism, ale trwają także przygotowania do rolniczych protestów. We wtorek 17. stycznia
jeden odbędzie się w Osieku k. Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie), a
drugi w Chełmie (woj. lubelskie). oprac. bcz