Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnych Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw – bo tak nazywa się ten dokument – precyzuje zasady gospodarowania państwowymi gruntami przez najbliższe lata. Już Art. 1 stanowi, że "w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy wstrzymuje się sprzedaż nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa". Natomiast Art. 2. precyzuje w jakich przypadkach art. 1. nie będzie miał zastosowania:
"1. Przepisu art. 1 nie stosuje się do sprzedaży:
1) nieruchomości i ich części przeznaczonych w:
A) miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub
b) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, lub
c) ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, lub
d) ostatecznej decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego na cele inne niż rolne (…).
2) nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych, lub
3) domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych,
4) nieruchomości rolnych o powierzchni do 1 ha".
Oznacza to, że autorzy projektu zakładają, iż ustawa nie może blokować inwestycji samorządowych będących na etapie planowania oraz inwestycji prywatnych powstających w specjalnych strefach ekonomicznych. Nowe przepisy nie będą także zakazywały sprzedaży gruntów rolnych mniejszych niż 1 ha. Projekt zakłada również, że minister rolnictwa na wniosek prezesa ANR może wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości lub ich części innych niż wymienione w ustępie 1.
Ciekawy jest także art. 28 a wspomnianego projektu ustawy, który stanowi, że "sprzedaż nieruchomości rolnej przez Agencję może nastąpić, jeżeli w wyniku tej sprzedaży łączna powierzchnia użytków rolnych będących własnością nabywcy nie przekroczy 300 ha oraz nabytych kiedykolwiek z Zasobu nie przekroczy 300 ha."
Pełną treść projektu ustawy można znaleźć w Rządowym Centrum Legislacji.
oprac. bcz
Źródło: RCL
Fot. Sierszeńska