StoryEditor

Kalendarz rujowy – dokumentacja w chlewni

Dobrze zaplanowany cykl produkcji jest podstawą hodowli. Jak w codziennej pracy wykorzystać kalendarz rujowy oraz prowadzić niezbędną dokumentację? Odpowiadamy z naszym ekspertem - dr Grażyną Kusior. 
09.03.2021., 15:03h
W dobie komputeryzacji można byłoby sądzić, że prowadzenie papierowej dokumentacji hodowlanej nie ma już takiego znaczenia. Nic bardziej mylnego. W każdej chlewni, nawet małej, powinno się prowadzić dokumentację hodowlaną w postaci list produkcyjnych, na których będziemy notować konkretne zdarzenie, a obok wpisywać datę kolejnych zabiegów, które są do wykonania. Pomoże nam to zaplanować pracę, odpowiednio wcześnie zamówić potrzebne szczepionki, wyznaczyć datę przemieszczenia lochy lub grupy loch na porodówkę, zabezpieczyć odpowiedni nadzór nad porodami itp. 

Ważna dokumentacja 

Parametry produkcyjne stada podstawowego, decydujące o uzyskaniu satysfakcjonującej liczby prosiąt odsadzonych od lochy w roku, są ściśle ze sobą powiązane i wszystkie powinny osiągać wartość możliwie wysoką. W każdym gospodarstwie utrzymującym lochy powinniśmy tak prowadzić dokumentację zootechniczną, aby umożliwiła monitorowanie wyników produkcyjnych samic w kolejnych cyklach reprodukcyjnych. W ten sposób możemy szybciej podjąć decyzję o usunięciu ze stada loch słabych, np. takich, które nie dają się skutecznie pokryć w trzech kolejnych rujach lub rodzą zbyt mało prosiąt. Koszty produkcji związane z utrzymaniem loch, żywieniem, obsługą ponosi każdy, niezależnie od tego, czy jest to mniejsza, czy duża ferma. Konieczność gromadzenia danych jest w dalszym ciągu w niektórych obiektach niedoceniana i naraża hodowcę na wyższe koszty produkcji. 

 

Najważniejsze parametry produkcyjne

Głównym parametrem produkcyjnym, określającym wydajność stada loch, jest liczba prosiąt odsadzonych od lochy w roku. Liczba ta jest składową poszczególnych parametrów, takich jak skuteczność inseminacji/wyprosień, liczba prosiąt urodzonych żywo, dni laktacji, dni od odsadzenia do pokrycia (tzw. dni jałowe).  Dostępne są i materiały, i konsultanci, którzy mogą nam podpowiedzieć, czy przy danej genetyce wynik naszej fermy jest optymalny. Jeżeli okaże się, że nie, niezbędne będą dokładne dane produkcyjne, aby sprawdzić, w którym momencie mamy największe straty. 

 

Dokładne oznakowanie loch w stadzie

Niezbędny do prowadzenia dokumentacji jest odpowiednio przyjęty system znakowania loch. Dobrze sprawdza się stosowanie 2 kolczyków – dużego i małego. Może być na nich ten sam numer lub różne numery, np. gdy kupujemy loszki do stada, zazwyczaj mają kolczyki z numerem. Mały kolczyk jest rzadziej gubiony i na jego podstawie możemy szybko ustalić główny numer lochy. 

Więcej o prowadzewniu dokumantacji znajdziesz w marcowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury. 
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:04