Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku informuje, że do instytucji wpłynął wniosek o interwencję w powiecie malborskim dotyczącym zgromadzonych odpadów (zużytych opon). W związku ze zgłoszeniem 10 maja br. inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ w Gdańsku wszczęli interwencyjną kontrolę.
- Na wskazanym w zgłoszeniu miejscu stwierdzono kilka tysięcy zużytych opon, magazynowanych bezpośrednio na gruncie. Zbieranie odpadów odbywało się bez wymaganego prawem zezwolenia, bez wymaganego w przypadku odpadów palnych systemu monitoringu wizyjnego oraz bez stosownego wpisu do BDO - Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami - relacjonuje WIOŚ w Gdańsku.
Kary finansowe za gromadzenie opon
WIOŚ informuje, że za gromadzenie odpadów bez wymaganego zezwolenia grozi administracyjna kara pieniężna w wysokości od 1000 do 1 000 000 zł. Prowadzone są dalsze czynności kontrolne w celu ustalenia stanu rzeczywistego.
Co z oponami na pryzmie?
Niedawno poruszyliśmy również ten temat. Zużyte opony są zgodnie z obowiązującym prawem odpadem, a jego ponowne wykorzystanie m.in. w celu ułożenia na pryzmie i jej dociśnięciu, wymaga specjalnego zezwolenia, którego udziela marszałek województwa lub starosta.
Anita Sowińska, podsekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na apel KRIR poinformowała, że można się spodziewać w tym zakresie zmian.
- Po skonsultowaniu sprawy z resortem rozwoju i technologii właściwym do opracowania ww. rozporządzenia, uprzejmie informuję, że postulat Krajowej Rady Izb Rolniczych zostanie rozważony w przypadku rozpoczęcia prac nad tym rozporządzeniem – poinformowała Anita Sowińska, podsekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
oprac. dkol na podst. WIOŚ w Gdańsku