- Te 22 miliardy złotych w ramach polskiego programu gwarancji pomogą polskim przedsiębiorstwom, które odczuwają skutki obecnego kryzysu związanego z koronawirusem, zdobyć pilnie potrzebne środki obrotowe i inwestycyjne oraz kontynuować działalność w tych trudnych czasach. W dalszym ciągu ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, gdyż zależy nam na tym, by krajowe środki wsparcia były wprowadzane w sposób skoordynowany i skuteczny, zgodnie z przepisami UE - oświadczyła wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager, która odpowiada za politykę konkurencji KE.
Na czym ma polegać wsparcie?
Na podstawie ram tymczasowych Polska zgłosiła Komisji Europejskiej program gwarancji dotyczący istniejących lub nowych pożyczek, który ma wspierać przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii. Budżet programu szacuje się na 22 mld złotych (ok. 4,8 mld euro).
Wsparcie polega na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego, który w Polsce pełni rolę krajowego banku rozwoju, będzie udzielał gwarancji publicznych na pożyczki inwestycyjne i obrotowe. Skorzystać będą mogły duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki. Celem programu jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem pożyczek przedsiębiorstwom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Program pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić pilne zapotrzebowanie na środki obrotowe lub inwestycyjne. Zapewni im również wystarczającą płynność, tak by mogły w dalszym ciągu kontynuować działalność.